پوشش بام تخت جمشید

مانسارد یا سقف شیبدار چهار ترک نوعی سقف است که به راحتی توسط دو شیب آن در زوایای مختلف شناسایی شده و امکان استفاده بهتر از فضای داخلی را فراهم می کند.


گفته می شود که توسط فرانسوا مانسارت نامگذاری شده است اما آیا این معمار فرانسوی مخترع واقعی طرح بوده است؟

در این مقاله مفصلا به تاریخچه پیدایش سقف شیبدار مانسارد می پردازیم.

تاریخچه پیدایش سقف شیبدار مانسارد (سقف فرانسوی)

تاریخچه پیدایش سقف شیبدار مانسارد (سقف فرانسوی) - پوشش بام تخت جمشید

تاریخچه سقف چهار ترک مانسارد

در سال 1546، تقریباً نیم قرن قبل از تولد مانسارت، پیر لسکوت بال جنوب غربی میدان اصلی لوور را طراحی کرد.  و آنچه او به عنوان سقف پیشنهاد کرد طرحی دوبل با همان مشخصات بود که بعداً با نام دیگری محبوب شد.

درست است که این سقف به شدت به نام خانوادگی Mansart گره خورده است؛ اما Jules Hardouin-Mansart برادرزاده بزرگ فرانسوا بود که برای آوردن این طرح به جریان اصلی قدم برداشت.

مانسارد سقف فرانسوی

رمز موفقیت mansard ترکیب کاملی از عنصر بصری با عملکرد بالا است.  از نظر خارجی زیباست و همزمان راه حل ایده آل برای بدست آوردن فضای طبقه آخر است.  به همین دلیل است که می توانیم آن را در انواع ساختمان ها، از کاخ ها گرفته تا مسکونی مشاهده کنیم.

عنصر اصلی این سقف طراحی با دو شیب است که هر طرف آن با شیب پایین تر برجسته مشخص می شود. معمولاً در دمای 70 یا 80 درجه شامل پنجره های خالی از سکنه است در حالی که شیب بالایی در زاویه بیشتری، حدود 35 درجه می باشد و  اغلب از خیابان قابل مشاهده نیست.

انواع سقف مانسارد

تخته سنگ طبیعی یا شینگل ماده مناسبی برای یک منسارد است.  به این دلیل که از طریق تغییر روش نصب و همپوشانی می توان آن را به راحتی در زمین های مختلف سازگار کرد.  سایه تیره تخته سنگ طبیعی لمسی ملایم و ظریف در طراحی سقف ایجاد می کند.  علاوه بر این زهکشی آب باران را امکان پذیر می کند.

تاریخچه پیدایش سقف شیبدار مانسارد (سقف فرانسوی) - پوشش بام تخت جمشید

در شکل بالا انواع سقف مانسارد را مشاهده می کنید که به ترتیب از چپ به راست دارای به نام های زیر شناخته می شود:

  • مانسارد مستقیم
  • مانسارد محدب
  • مانسارد مقعر
  • مانسارد S شکل

سقف مانسارد پنجره ای

در قرن هجدهم، بعضی از شهرها محدوده ارتفاع یک ساختمان از جمله پشته را اداره می کردند، بنابراین با بهره گیری از سقف سنتی و استفاده از طرح منسارد، می توان یک طبقه اضافی ساخت و از برخی از مالیات های شهرداری جلوگیری کرد.

با وجود خاستگاه فرانسوی، سقف مانسارد به سرعت به سراسر جهان سفر کرد و با کشورها و فرهنگ های جدید سازگار شد.  این سفر حتی به هالیوود رسید، جایی که مارک تجاری از طرح های جان الگین وولف بود. همچنین به عنوان معمار ستاره ها شناخته می شود.

تاریخچه پیدایش سقف شیبدار مانسارد (سقف فرانسوی) - پوشش بام تخت جمشید

همانطور که در متن بالا مطالعه کردید،  مانسارد یا سقف شیبدار چهار ترک یکی از پر استفاده ترین انواع سقف در سراسر جهان است که هرگز قدیمی نمی شود و به دلیل معماری خاص آن بسیار محبوب است.

شرکت پوشش بام تخت جمشید در زمینه بازرگانی و تولید پوشش سقف شیبدار فعالیت می کند. متخصصین این مجموعه می توانند سقف شیبدار محل مورد نظر شما اعم از سقف ویلا، آلاچیق و سقف سوله شما را با بهترین مواد و با کیفیت بالا پیاده سازی کنند. این مجموعه تولیدکننده پوشش سقف شیبدار و تولیدکننده ورق PVC بوده و علاوه بر ارائه سقف شیبدار PVCآندوپلاس، نمایندگی رسمی شینگل (BTM)، تخته OSB ،آندوویلا، ورق سنگریزه کینگستون (تاپ تایل) و … را دارا می باشد. این مجموعه با تولید ورق PVC با طرح آندوویلا، امکان بهره بردن از زیبایی این طرح را با رفع مشکلات آن ایجاد کرده است. همچنین با فراهم سازی امکان به کارگیری شینگل فلکسی BTM ترکیه که تنها برای استفاده اروپا در نظر گرفته شده بود، زیبایی و کیفیت اروپایی را برای ایرانیان به ارمغان آورده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با متخصصان ما با شماره 44201191-026 یا برای اطلاع از قیمت سقف شیروانی یا ارتباط با بخش فروش با شماره 09121790195، 34005035-026 به صورت تلفنی یا در واتس اپ در تماس باشید.
Rate this post

سقف شیروانی یک طرفه

سقف های شیروانی شیبدار باتوجه به احتیاج شما می توانند به انواع گوناگونی تقسیم شوند.

بر این اساس قادر خواهید بود تا شکل و نوع سقف خود را به درستی برگزینید. این واقعیت را نیز باید پذیرفت که همه سقف های شیروانی شکل لزوما به صورت قرینه شده نیستند،

بلکه برخی می توانند فقط در یک سمت خود دارای شیب باشند. سقف های شیروانی یک طرفه برای نواحی ای مناسبند که شدت وزش باد در آنجا زیاد گزارش نشده است.

این در صورتی است که سقف های شیروانی یک طرفه عموما برای مناطقی که باد در آن با شدت ادامه دارد اصلا توصیه نمی شود. نصب این محصول در محل بسیار آسان است و در تولید خود از مصالح نه چندان زیادی بهره می برند. در تولید سقف های شیروانی یک طرفه اگر شیب زیاد باشد طبیعی است که باران و برف خیلی کمتری بر روی آن قرار خواهد گرفت و این هم به عنوان یکی دیگر از مزیت های استفاده از سقف های شیروانی یک طرفه محسوب می شود.

سقف شیروانی یک طرفه

کاربرد سقف شیروانی یک طرفه

اگر زیبایی هم چیزی است که نمی توانید از آن به سادگی بگذرید ما به شما توصیه می کنیم که از سقف های شیروانی یک طرفه بهره ببرید، زیرا این سقف ها طوری طراحی شده اند که جلوه بی نظیری به محیط می بخشند.

در صورتیکه شما شیفته معماری های قدیمی تر هستید این سقف ها می توانند حس گذشته را برای تان به ارمغان بیاورند.

این حرف مسئله را نیز بهتر است درک کنید که شما می توانید از سقف های شیروانی یک طرفه در قسمت های گوناگون خانه خود استفاده کنید.

برای مثال بخش گاراژ منزل می تواند سقف موردنیاز خود را داشته باشد. برای نصب و اجرای سقف شیروانی در ابتدا ارزیابی اندازه و همچنین علامت گذاری های واضح می تواند کارساز به نظر برسد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *