تاریخچه پیدایش سقف شیبدار مانسارد

مانسارد یا سقف شیبدار چهار ترک نوعی سقف است که به راحتی توسط دو شیب آن در زوایای مختلف شناسایی شده و امکان استفاده بهتر از فضای داخلی را فراهم می کند. 

 گفته می شود که توسط فرانسوا مانسارت نامگذاری شده است اما آیا این معمار فرانسوی مخترع واقعی طرح بوده است؟

در این مقاله مفصلا به تاریخچه پیدایش سقف شیبدار مانسارد می پردازیم.

سقف مانسارد

 تاریخچه سقف چهار ترک مانسارد

در سال 1546، تقریباً نیم قرن قبل از تولد مانسارت، پیر لسکوت بال جنوب غربی میدان اصلی لوور را طراحی کرد.  و آنچه او به عنوان سقف پیشنهاد کرد طرحی دوبل با همان مشخصات بود که بعداً با نام دیگری محبوب شد.

درست است که این سقف به شدت به نام خانوادگی Mansart گره خورده است؛ اما Jules Hardouin-Mansart برادرزاده بزرگ فرانسوا بود که برای آوردن این طرح به جریان اصلی قدم برداشت.

 مانسارد سقف فرانسوی

 رمز موفقیت mansard ترکیب کاملی از عنصر بصری با عملکرد بالا است.  از نظر خارجی زیباست و همزمان راه حل ایده آل برای بدست آوردن فضای طبقه آخر است.  به همین دلیل است که می توانیم آن را در انواع ساختمان ها، از کاخ ها گرفته تا مسکونی مشاهده کنیم.

 عنصر اصلی این سقف طراحی با دو شیب است که هر طرف آن با شیب پایین تر برجسته مشخص می شود. معمولاً در دمای 70 یا 80 درجه شامل پنجره های خالی از سکنه است در حالی که شیب بالایی در زاویه بیشتری، حدود 35 درجه می باشد و  اغلب از خیابان قابل مشاهده نیست. 

 انواع سقف مانسارد

 تخته سنگ طبیعی یا شینگل ماده مناسبی برای یک منسارد است.  به این دلیل که از طریق تغییر روش نصب و همپوشانی می توان آن را به راحتی در زمین های مختلف سازگار کرد.  سایه تیره تخته سنگ طبیعی لمسی ملایم و ظریف در طراحی سقف ایجاد می کند.  علاوه بر این زهکشی آب باران را امکان پذیر می کند.

انواع سقف مانسارد

 در شکل بالا انواع سقف مانسارد را مشاهده می کنید که به ترتیب از چپ به راست دارای به نام های زیر شناخته می شود:

مانسارد مستقیم

مانسارد محدب

مانسارد مقعر

مانسارد S  شکل

سقف مانسارد پنجره ای

 در قرن هجدهم، بعضی از شهرها محدوده ارتفاع یک ساختمان از جمله پشته را اداره می کردند، بنابراین با بهره گیری از سقف سنتی و استفاده از طرح منسارد، می توان یک طبقه اضافی ساخت و از برخی از مالیات های شهرداری جلوگیری کرد.

 با وجود خاستگاه فرانسوی، سقف مانسارد به سرعت به سراسر جهان سفر کرد و با کشورها و فرهنگ های جدید سازگار شد.  این سفر حتی به هالیوود رسید، جایی که مارک تجاری از طرح های جان الگین وولف بود. همچنین به عنوان معمار ستاره ها شناخته می شود.

سقف مانسارد

همانطور که در متن بالا مطالعه کردید،  مانسارد یا سقف شیبدار چهار ترک یکی از پر استفاده ترین انواع سقف در سراسر جهان است که هرگز قدیمی نمی شود و به دلیل معماری خاص آن بسیار محبوب است.

شرکت پوشش بام تخت جمشید با بیش از چهل سال تجربه در طراحی و پیاده سازی انواع سقف و پوشش سقف شیبدار می تواند در تصمیم گیری های شما بهترین مشاور و همراه باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر از انواع پوشش سقف شیبدار نظیر شینگل، تک تایل، آندوویلا، تاپ تایل و اکروتایل و سایر پوشش های بام و یا تخته_اواس بی و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد سقف شیبدار و دریافت مشاوره رایگان، با متخصصین شرکت پوشش بام تخت جمشید از طریق شماره تلفن 02644201191-3 ، شماره مستقیم و همراه بخش فروش: 09391790195 و یا شماره همراه مدیریت: 09121790195 آقای عطااللهی تماس حاصل فرمایید. برای دسترسی به پروژه ها و اخبار شرکت پوشش بام تخت جمشید از طریق این لینک عضو کانال تلگرام شرکت پوشش بام تخت جمشید و یا اینستاگرام پوشش بام تخت جمشید و در صورت نیاز به ایمیلدرخواست خود را به ارسال نمایید.این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Menu
بالا