تخته او اس بی چیست؟

تخته او اس بی یک تخته فیبری است که برای ساختن نمای خارجی ساختمان ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر ساختمانی استفاده از تخته OSB در مقایسه با تخته سه لا ارجحیت بیشتری دارد زیرا از نظر هزینه ساخت، تخته او اس بی ارزانتر بوده و در مقابل نفوذ رطوبت و باران مقاوم است.

تولید تخته او اس بی

برای تولید یک تخته نازک لمینیتی به منظور تولید تخته سه لا، می بایست چوب را ورقه ورقه نمود ولی برای تولید تخته او اس بی تولیدکنندگان فقط از خرده های چوب و چوب های آسیاب شده استفاده می نمایند که از نظر انرژی و زیست محیطی بسیار بهینه می باشد. تولیدکنندگان، رشته های چوبی را در کپه های خرده چوب حرکت می دهند و به صورت عمودی آنها را مانند تخته های سه لا نگه می دارند که چنین کارهایی باعث می شود که تخته OSB دارای مقاومت بیشتری نسبت به تخته سه لا باشد و ورقه ورقه نشود. قبل از چسبیدن این رشته ها و تبدیل آن به تخته او اس بی، آن ها را با موم پوشش می دهند تا آب را در خود جذب نکند و در مقابل نفوذ آب و رطوبت مقاوم باشند.

تخته او اس بی در سقف شیبدار

مقاومت تخته او اس بی در برابر رطوبت

به دلیل شیوه ای که تخته او اس بی ساخته می شود، این تخته تغییر شکل کمتری در مقابل شرایط و موقعیت های رطوبتی دارد و متورم نمی شود که در مقایسه با تخته سه لا برتری پیدا می کند. این تخته تمایل کمی برای جذب رطوبت دارد ولی اگر رطوبت در این تخته نفوذ کند به راحتی قابل بخار شدن نمی باشد. رطوبت باعث میشود که لبه های تخته بیشتر از میانه های آن ورم کند و باعث ایجاد رگه هایی بر روی سقف هایی که با شینگل نازک آسفالتی پوشش داده شده اند، می شود. مقاومت تخته OSB در برابر رطوبت بستگی به مواد تشکیل دهنده آن دارد، تخته او اس بی که از درخت صنوبر و سپیدار ساخته شود، در مقابل رطوبت و باران مقاوم تر هستند.

تخته OSB مناسب برای سقف اماکن و خانه ها

انجمن ملی سازندگان سقف , انجمن تولیدکنندگان سقف های آسفالتی آمریکا توصیه کرده اند که از تخته او اس بی برای پوشش سقف و زیر ساخت سقف استفاده شود. تنها در فلوریدای آمریکا، استفاده از تخته او اس بی در پوشش سقف ممنوع شده است که به دلیل ضعف این تخته ها در نگه داری میخ بر روی خود می باشد که این تصمیم بعد از طوفان شدیدی که در سال 1992 در فلوریدا اتفاق افتاد گرفته شده است. البته با توجه به تحقیقاتی که در حال حاضر بر روی تخته OSB انجام شده است استفاده از تخته او اس بی در مقابل طوفان های شدید به هیچ وجه ضرری ایجاد نمی کند و اتفاقا در مقابل طوفان و بادهای شدید بسیار مقاوم و مناسب است.

استفاده از تخته او اس بی در سقف

استفاده از تخته او اس بی

تخته OSB، همچون تخته سه لایه ورقه ای با اندازه های 4 تا 8 فوت می باشد با این تفاوت که تولید کنندگان ورقه های تخته او اس بی می توانند ورقه های پهن تر و یا بلندتری نیز تولید نمایند. ضخامت این تخته ها از 5/16 تا ¾ اینچ می باشد و اندازه ی مناسب برای هر سقف، متناسب با فضای روی تیرک های سقفی می باشد. تخته های او اس بی که در پهنای 0.5 اینچ می باشند مناسب برای تیرک های سقفی تا 24 اینچ هستند. هر تخته از تخته های او اس بی باید یک فاصله ی 1.8 اینچی از هم داشته باشند و با 8 میخ به تیرک اصلی فیکس شوند. هر میخ باید با فاصله ی 6 اینچی از لب های تخته نصب شوند و از وسط باید فاصله 12 اینچی با هم داشته باشند.

 

برای مشاهده مزایای تخته او اس بی و موارد استفاده از تخته OSB به صفحه تخته او اس بی مراجعه نمایید برای مشاوره در مورد استفاده از تخته او اس بی در سقف شیبدار خود یا استفاده از این تخته به عنوان عایق در ساختمان خود با شرکت پوشش بام تخت جمشید که ارائه دهنده مستقیم این محصول از ترکیه می باشد تماس بگیرید.

استفاده از تخته او اس بی در دفتر کار

Menu
بالا