شیب مناسب در انواع سقف شیبدار

شیب سقف به عنوان نسبت عمودی به افقی بیان میشود. از آنجاکه شیب بر نحوه نصب سیستم های سقف تاثیر می گذارد؛ از جمله تعیین نوع مواد پوشش سقف، می تواند برای معمار سقف ارزش زیادی داشته باشد.

در این مقاله قصد داریم با تعریف کلی و هندسی شیب سقف و بیان انواع شیب مورد نیاز انواع سقف شیبدار، دید شما را در این زمینه گستره تر نماییم.

شیب مناسب در انواع سقف شیبدار

بررسی هندسه انواع سقف شیبدار

در تصویر ارائه شده یک سقف شیروانی ساده و رابطه کلی بین افزایش ارتفاع (rise)، امتداد سقف (run) یا نصف قاعده و طول کلی (span) یا قاعده، مشاهده می کنید. قاب بندی سقف یک کاربرد عملی هندسه است و شیب سقف بیشتر بر اساس خصوصیات مثلث قائم الزاویه است.

شیب مناسب در انواع سقف شیبدار

در قاب بندی سقف، پایه مثلث راست را امتداد سقف می نامند. پایه مثلث راست فاصله از صفحه خارجی دیوار تا یک نقطه درست در مرکز پشته یا سقف است. پایه عمودی مثلث یا ارتفاع فاصله ای است که سطح صاف سقف به سمت بالا گسترش می یابد.

تعریف شیب سقف شیبدار

شیب سقف نسبت افزایش عمودی به مسیر افقی بیان می شود و اجرا آن بخشی از قاعده است.

نسبت شیب

سقفی که به ازای هر 30 سانتی متر پیشروی ارتفاعش 10 سانتی متر افزایش یابد دارای شیب 1/3 می باشد. این اندازه گیری بیان کسری شیب سقف است.

شیب را می توان به صورت عددی یا نسبت نیز بیان کرد. به عنوان مثال در نمونه کسری بالا می توان شیب را بصورت 1:3 نیز نوشت.

حداقل شیب برای پوشش های مختلف سقف

کد بین المللی مسکونی  (IRC)، حداقل الزامات مربوط به پوشش سقف را مشخص کرده و استفاده از دستورالعمل های نصب سازنده پوشش سقف را ضروری می داند. میزان شیب حداقلی سقف شیبدارهای مختلف براساس این استاندارد دارای مقادیر زیر است:

شینگل های آسفالتی باید در دامنه 1/6 یا بالاتر نصب شوند.

شقف های شیبدار سفالی یا بتونی باید در دامنه 1/5 یا بالاتر نصب شوند.

سقف های شیبدار فلزی و چوبی در دامنه 1/4 نصب می شوند.

شیب سقف بر تخلیه سطح آب تاثیر می گذارد و نوع مصالح مورد نیاز را تعیین می کند. شینگل های آسفالتی در دامنه 1/6 یا بالاتر نصب میشوند. این نوع سقف ها برای تخلیه آب طراحی شده اند و به عنوان یک مانع ضد آب نیستند.

اندازه گیری شیب سقف

برای اندازه گیری شیب سقف از یک انتهای سقف به اندازه 30 سانتی متر اندازه گرفته و علامت بزنید. اندازه گیری در فضای زیر اتاق شیروانی یا بالای مواد پوشش سقف بهتر انجام می گیرد. اندازه گیری شیب از سطح سقف ممکن است به دلیل سطح نا هموار، اندازه دقیقی را ایجاد نکند. یک تخته بلند پیدا کرده و از قسمت علامت گذاری شده تا لبه پایین شیروانی بصورت عمود اندازه گیری کنید. این اندازه گیری افزایش ارتفاع سقف بر حسب سانتی متر در 30 سانتی متر افزایش طول است.

در متن بالا موارد مهم و کاربردی که لازم است در خصوص شیب و زاویه سطح شیبدار بدانید را بررسی کردیم تا با در نظر گرفتن آنها سقفی با ابعاد استاندارد داشته باشید.

 برای اطلاعات بیشتر درباره ی شینگل به صفحه محصولات و نمایندگی مراجعه فرمائید.

شرکت پوشش بام تخت جمشید با بیش از چهل سال تجربه در طراحی و پیاده سازی انواع سقف و پوشش سقف شیبدار می تواند در تصمیم گیری های شما بهترین مشاور و همراه باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر از انواع پوشش سقف شیبدار نظیر شینگل، آندوویلا، تاپ تایل و اکروتایل و سایر پوشش های بام و یا تخته_اواس بی و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد سقف شیبدار و دریافت مشاوره رایگان، با متخصصین شرکت پوشش بام تخت جمشید از طریق شماره تلفن 02644201191-3  ، شماره مستقیم و همراه بخش فروش: 09391790195 و یا شماره همراه مدیریت: 09121790195 آقای عطااللهی تماس حاصل فرمایید. برای دسترسی به پروژه ها و اخبار شرکت پوشش بام تخت جمشید از طریق این لینک عضو کانال تلگرام شرکت پوشش بام تخت جمشید و یا اینستاگرام پوشش بام تخت جمشید  و در صورت نیاز به ایمیل درخواست خود را به ارسال نمایید. این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Menu
بالا