عوامل موثر بر انتخاب سقف مناسب

انواع سقف:

سقف یکی از مهم ترین بخش ها در ساختن یک ساختمان می باشد. سقف در برابر نفوذ بارش، گرما و سرما در بنا بسیار موثر می باشد. بر اساس اشکال عمومی، سقف ها به دو دسته تقیسم بندی می گردند: سقف صاف و سقف شیب دار. سقف های صاف بیشتر در بناهای اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند و از نظر ساختن در مقایسه با سقف های شیب دار، به مراتب آسان تر می باشد. دسته دوم که سقف های شیب دار می باشند برای بناهای مسکونی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. بناهای با سقف های شیب دار میتوانند شکل های مختلفی داشته باشند. سقف های شیب دار در مدل های گوناگونی کاربرد دارند که این کاربرد می تواند بر اساس نیاز مالک بنا و یا بنا بر ترجیحات زیبایی و سلیقه شخصی طراحی گردند.

عوامل موثر در انتخاب نوع سقف

ارتفاع و اندازه سقف

از مهمترین بخش های سقف ارتفاع و اندازه آن می باشد. ارتفاع سقف در واقع اندازه شیب آن را مشخص می نماید. حتی سقف های صاف هم ارتفاع دارند. به صورت فنی ارتفاع سقف ها به صورت 6/12، 6:12، 6 در 12 و یا 6 بر دوازده بیان می شود. ارتفاع سقف های نرمال برای خانه در اندازه های متفاوت 4/12 و 9/12 می باشد. هر سقف که ارتفاع ابعاد آن کمتر از 4/12 باشد را سقف با شیب کم و سقف های بالای اندازه ی 9/12 را سقف های با شیب تند می نامند. اگر سقفی ابعاد آن کمتر از 12/2 باشد آنرا سقف صاف می نامند.

عوامل موثر در انتخاب نوع سقف

ارتفاع سقف و انداز ه طلایی

زمانی که یک معمار می خواهد یک سقف را طراحی کند موارد متعددی از جمله مصالح و مواد اولیه ای که در ساختن آن سازه مورد استفاده قرار می گیرد را در نظر دارد. ارتفاع و اندازه سقف تاثیر اصلی را بر روی چهره نهایی بنا می گذارد. البته معمارها نظرات صاحبان آن بنا را در مدل ساختن یک سقف در نظر می گیرند ولی همیشه در نظر دارند که این سقف ها زمانی که کامل شوند چگونه خواهند بود و آیا از نظر زیبایی خوش آیند هستند یا خیر و این هدف فقط از طریق تجربه و استفاده از اندازه های طلایی به دست می آید. به بیان ساده تر اندازه های طلایی باعث ایجاد تعادل و بالانس در یک سازه می گردد. این اندازه ها از زمان قدیم تا به الان از اهرام ثلاثه مصر گرفته تا تاج محل هند و ... مورد استفاده قرار گرفته اند. زمانی که معمارهای ساختمان در تصمیم گیری ها دچار تردید می گردند که چه اندازه ای از سقف می تواند برای محل مورد نظر مناسب باشد به دنبال این اندازه های مرجع خواهند رفت. حتی ابعاد سقف های خانه های مدرن نیز از همین مفهموم استفاده می نمایند. همچنین معمارها ساختن سقفهایی که شیب 45 درجه دارند را ترجیح نمی دهند زیرا که این ارتفاع با اندازه های طلایی مطابقت ندارد.

عوامل موثر در انتخاب نوع سقف

ارتفاع هر سقف باید بر اساس آب و هوا و منطقه ای که سازه در آن قراد دارد انتخاب شود. در جاهایی که احتمال بارش سنگین برف وجود دارد سقف های صاف گزینه مناسبی نمی باشند زیرا برف نمی تواند از سقف سرازیر شود و باعث ایجاد وزن زیاد بر روی سقف می شود که این اتفاق باعث مشکلات واقعی برای سازه می شود. همچنین سقف ها با شیب بسیار زیاد باعث می شود که برف ها یک دفعه سر بخورند و بر سر مردمانی که در زیر آن قرار دارند ریخته شوند. اینجا دقیقا همان جایی هست که تجربه یک معمار می تواند در انتخاب ارتفاع یک سقف بسیار کمک کند نه اینکه فقط به دنبال زیبایی و چشم نوازی یک سقف باشند بلکه از نظر ساختاری در ساختن یک سقف موارد متعدد باید در نظر گرفته شود.

شیب یک سقف می تواند حتی باعث خراب شدن یک خانه شود. هر چه در این زمینه اطلاعات بیشتری وجود داشته باشد می تواند در کاهش هزینه های ساخت یک سازه کمک نماید و سازه ای امن و زیبا برای ما ایجاد نماید. ارتفاع یک سقف بر روی زیبایی یک سازه بسیار اثر گذار است ولی بر اندازه مصالح مورد نیاز برای ساختن آن و همچنین میزان مصالح مورد نیاز بسیار تاثیر گذار می باشد. بنابراین اگر سقف شیب تند دارد پس مواد و مصالح بیشتری در ساخت آن سقف مورد نیاز خواهند بود. همچنین باید در نظر داشته باشیم که سقف ها با ارتفاع کمتر یعنی صاف تر بوده و آب بیشتری در آنها می ماند و پس در ساخت این سقف ها نیاز به مصالح دیگری وجود دارد که به سازه کمک کند تا سالم بمانند. علاوه بر ارتفاع سقف ها، مصالحی که برای پوشش آن استفاده می شوند بسیار پر اهمیت می باشد. شینگل و تایل برای این اهداف و سقفها بسیار مناسب تر می باشند ولی با این حال پوشش های مختلف دیگری نیز موجود می باشد. مصالح خاک رسی و سنگی برای سقف هایی که زاویه شیب آنها حداقل 35 درجه است مناسب می باشد. اگر زاویه سقف کمتر از مقدار ذکر شده باشد بهتر از است که از پوشش کاشی های سفالی استفاده شود و در صورتی که ارتفاع سقف خانه زیاد است پوشش سقف شیبدار شینگل بسیار مطلوب تر می باشد.

عوامل موثر در انتخاب نوع سقف

با توجه به موارد مطرح شده در بالا در انتخاب سقف صاف و شیب دار علاوه بر زیبایی و چشم نوازی، عواملی وجود دارند که بر روی این انتخاب تاثیرگذار خواهند بود از جمله: آب و هوا، میزان بودجه، علایق شخصی و بناهای اطراف سازه. در این عصر ساختن خانه ها با سقف های صاف ارزان تر می باشد در حالی که سقف شیب دار مزایای بسیار متفاوت تری را برای صاحبان خود دارند و این مزایا به مرور زمان بیشتر هم می گردد.

جهت انتخاب مناسب مصالح مورد نیاز جهت اجرای سقف شیب دار، اطلاع از انواع محصولات مورد استفاده در سقف شیب دار، مزایا، معایب، زیبایی ها و محدودیت های زمانی و مکانی آن ها یکی از ضروریات است بدین منظور در سایت پوشش بام تخت جمشید هر یک از مصالح مورد استفاده در سقف شیب دار - سقف شیروانی به تفصیل در صفحه مربوطه توضیح داده شده است. شرکت پوشش بام تخت جمشید ارائه دهنده محصولات آندولین و آندوویلا، شینگل، تخته OSB، انواع چسب، تاپ تایل - ورق روزر، اکروتایل، عایق ساختمانی XPS، ورق پلی کربنات، ساندویچ پنل و ورق های طرح سفال جهت اجرا در سقف های شیب دار و شیروانی می باشد. همچنین برای مشاهده پروژه های انجام شده توسط شرکت پوشش بام تخت جمشید و آشنایی بصری با نمونه های سقف شیب دار به صفحه پروژه های سقف شیبدار - شیروانی مراجعه بفرمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان، با متخصصین شرکت پوشش بام تخت جمشید و از طریق شماره تلفن 02644386154 شماره مستقیم و همراه بخش فروش: 09391790195 و یا شماره همراه مدیریت: 09121790195 آقای عطااللهی تماس حاصل فرمایید. برای دسترسی به پروژه ها و اخبار شرکت پوشش بام تخت جمشید از طریق این لینک عضو کانال تلگرام شرکت پوشش بام تخت جمشید شوید. در صورت نیاز به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید درخواست خود را ارسال نمایید.

Menu
بالا