نکات مهم قبل از ساخت سقف شیبدار

برای ساخت خانه جدید یا نوسازی خانه قدیمی انتخاب نوع و شکل سقف اهمیت زیادی دارد. انتخاب نوع سقف افزون بر محافظت از خانه و ساکنان آن در برابر عوامل خارجی، مزیت های دیگری نیز دارد. به عنوان مثال شکل سقف نقش اصلی در تعیین ظاهر و سبک کلی خانه دارد.

در این مقاله راهنمای کلی برای معماری و سبک سقف فراهم کرده ایم که به شما کمک می کند بهترین شکل سقف را برای خانه، سوله، گاراژ یا محل کار درک و شناسایی کنید.

نکات مهم قبل از ساخت سقف شیبدار

انواع سقف و ویژگی های آن

سقف شیبدار شیروانی

سقف های شیروانی که به عنوان سقف شیبدار یا قله ای نیز شناخته می شوند، از محبوب ترین نوع سقف ها هستند. آنها از طریق شکل مثلثی به راحتی شناخته می شوند.

جوانب مثبت سقف شیروانی

سقف های شیبدار به راحتی باعث ریختن آب و برف می شوند. همچنین فضای بیشتری را در قسمت زیرین خود فراهم کرده و امکان تهویه را بیشتر می کنند.

جوانب منفی سقف شیروانی

سقف های شیروانی اگر به درستی و با تکیه گاه مناسب ساخته نشوند، در مناطق بادی و طوفانی مشکل ساز می شوند. وزش باد شدید باعث جدا شدن مواد از سقف و یا باعث جدا شدن سقف از دیواره ها می شود.

مواد پیشنهادی برای ساخت سقف شیبدار

سقف های شیروانی را می توان با هر نوع ماده ای از جمله شینگل آسفالتی، فلز، کاشی های سفالی یا بتنی پوشاند.

انواع سقف شیروانی

شیروانی کناری

این سقف شیبدار دارای دو صفحه مساوی است که در یک زاویه قرار گرفته اند و در یک خط الراس در وسط ساختمان قرار دارند. قسمت مثلث آن را می توان باز گذاشته و یا برای استفاده بیشتر محصور کرد.

سقف شیبدار متقاطع دو بخش

در این سقف دو بخش در یک زاویه قائم قرار گرفته است. این دو برجستگی عمود بر یکدیگر هستند. طول و ارتفاع آن ها ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد. از سقف شیروانی متقاطع می توان برای سقف گاراژ، ایوان و اتاق خواب استفاده کرد.

نکات مهم قبل از ساخت سقف شیبدار

سقف شیبدار چهار بر(Hip roof)

سقف hip از چهار طرف شیب دارد. اضلاع همگی دارای طول یکسان هستند و در قسمت بالایی بهم می رسند و یک پشته را تشکیل می دهند.

جوانب مثبت سقف چهار طرفه

این نوع سقف ها نسبت به سقف های دو طرفه پایدار تر هستند. شیب داخلی هر چهار طرف باعث استحکام و دوام بیشتر آن شده است.

این سقف ها هم برای مناطق بادی و هم مناطق برفی مناسب هستند.

معماری این سقف به گونه ای است که می تواند فضای اضافی در قسمت زیرین خود ایجاد کند.

جوانب منفی سقف چهار بر

ساخت این نوع سقف از سقف شیبدار دو طرفه گران تر است و به مصالح ساختمانی بیشتری نیاز دارد. همچنین در صورت عدم نصب صحیح سیستم سقف، درز های اضافی باعث نشت آب می شود.

مواد پیشنهادی

سقف های چهار طرفه مانند سقف های شیروانی می توانند با هر نوع ماده ای مانند شینگل، فلز یا کاشی پوشانده شوند.

نکات مهم قبل از ساخت سقف شیبدار

سقف شیروانی چهار ترک (mansard roof)

سقف مانسارد به عنوان سقف فرانسوی شناخته می شود. یک سقف چهار ترک است که در هر طرف دو شیب دارد که باهم تشکیل می شوند و یک سقف کم ارتفاع تشکیل می دهند.

شیب پایین تر بسیار شیب بیشتری نسبت به بالا دارد. کناره ها بسته به سبک می توانند صاف یا منحنی باشند.

جوانب مثبت سقف مانسارد

این نوع سقف می تواند به ایجاد فضای اضافی برای زندگی ( اتاق، انباری و ...) کمک کند.

جوانب منفی

این سقف برای مناطق با بارش برف سنگین مناسب نیست. به دلیل تزئینات و جزئیاتی که دارد، نسبت به سقف های معمولی هزینه بیشتری دارد.

مواد پیشنهادی

از آنجا که سقف مانسارد دارای چنین طراحی منحصر به فردی است، انتخاب یک ماده خاص می تواند سقف را جذاب تر کند.

استفاده از شینگل، چوب یا تخته سنگ راهی برای برجسته سازی سقف مانسارد است. بیشتر مصالح را می توان در این سقف استفاده کرد اما به یکپارچگی آن دقت کنید.

نکات مهم قبل از ساخت سقف شیبدار

در متن بالا نکات مهم در انتخاب سقف مناسب ساختمان را مطالعه کردید. در قسمت دوم این مقاله انواع بیشتری از سقف ها را بررسی خواهیم کرد.

شرکت پوشش بام تخت جمشید با بیش از چهل سال تجربه در طراحی و پیاده سازی انواع سقف و پوشش سقف شیبدار می تواند در تصمیم گیری های شما بهترین مشاور و همراه باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر از انواع پوشش سقف شیبدار نظیر شینگل، تک تایل، آندوویلا، تاپ تایل و اکروتایل و سایر پوشش های بام و یا تخته_اواس بی و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد سقف شیبدار و دریافت مشاوره رایگان، با متخصصین شرکت پوشش بام تخت جمشید از طریق شماره تلفن 02644201191-3  ، شماره مستقیم و همراه بخش فروش: 09391790195 و یا شماره همراه مدیریت: 09121790195 آقای عطااللهی تماس حاصل فرمایید. برای دسترسی به پروژه ها و اخبار شرکت پوشش بام تخت جمشید از طریق این لینک عضو کانال تلگرام شرکت پوشش بام تخت جمشید و یا اینستاگرام پوشش بام تخت جمشید  و در صورت نیاز به ایمیل درخواست خود را به ارسال نمایید. این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Menu
بالا