پیدا کردن نشتی در شینگل سقف شیبدار

شما می توانید به راحتی از نشتی آب در سقف جلوگیری کنید و این کار نیاز به تجربه خاصی ندارد. گروه پوشش بام تخت جمشید در این مقاله بر آن است تا بتواند به شما عزیزان نشان دهد که چگونه می توانید نشتی آب را در سقف شیبدار و شینگل تشخیص دهید و از ازدیاد آن بر روی سقف سازه خود جلوگیری کنید. لازم است بدانید که بیشتر نشتی ها در شینگل و سقف شیبدار در ده دقیقه قابل رفع می باشند

پیدا کردن نشتی در سقف شیبدار

نشتی در سقف شیبدار

اگر لکه های آب و یا خیسی بر روی سقف می بینید که حتی تا دیوارها هم پایین آمده است به احتمال زیاد نشانه آن است که سقف شیبدار شما چکه می نماید. در این صورت حتی اگر لکه های پدید آمده بر روی سقف بسیار کوچک باشند باید بسرعت به دنبال برطرف کردن مشکل باشید. زیرا ممکن است همین لکه های کوچک نشانه یک مشکل بسیار بزرگ باشند.

اگر نسبت به این علائم یعنی رویت لکه آب بر روی سقف شیبدار بی توجه باشید و بدون هیچ اقدامی یک تا دو سال آن را رها کنید، با هزینه ی بسیار گزافی باید این مشکل را بر طرف نمائید. لذا بهتر است بعد از رویت این نشانه سریعا به دنبال بر طرف کردن این مشکل باشید. اگر به موقع از نشتی سقف شیب دار جلوگیری کنید، هزینه و خسارت های ناشی از آن حداقل خواهد بود.

پیدا کردن لکه آب بر روی سقف شیبدار

اگر شما به اتاق زیر شیروانی دسترسی دارید، آسان ترین راه برای پیدا کردن محل نشتی این است که به اتاق زیر شیروانی سقف شیبدار رفته و با استفاده از یک چراغ قوه به دنبال شواهد نشتی آب باشید. شواهدی مانند لکه های آب، لکه های سیاه رنگ و پوسیدگی. اگر دسترسی به اتاق زیر شیروانی برای شما سخت می باشد بهتر است که مستقیما بر روی سقف شیبدار رفته و محل های محتمل را بر روی شینگل سقف شیب دار امتحان کنید.

پیدا کردن نشتی در سقف شیبدار

اگر پیدا کردن محل نشت آب در سقف شیبدار سخت می باشد، می توانید با یک شیلنگ آب باغبانی به روی سقف شیب دار بروید و دقیقا بالای آن قسمت از سقف را که دارای لکه ی آب هست را با استفاده از شیلنگ خیس نمائید. از شخص دیگری کمک بگیرید و از او بخواهید که در خانه بماند و زمانی که لکه آب را خیس تر دید به شما اطلاع دهد. حالا شما باید به آرامی تمام بخش های سقف را خیس نمائید تا همکارتان شما را از دیدن لکه آب آگاه نماید.

این کار را تا زمانی ادامه دهید که قطرات آب بروی سقف داخلی مشاهده گردد. لازم به توضیح است که ممکن است این کار ساعتها بطول انجامد، ولی مهم این است که صبور باشید و محل آبریزی با شینلگ بر روی شینگل سقف شیبدار را با سرعت تغییر ندهید. هنگام خیس نمودن ممکن است احساس کنید که رنگ بخشی از شینگل سقف تغییر کرده است و یا چوب زیرین شینگل متورم شده است. در این حالت شما می توانید مطمئن باشید که محل نشت آب را به درستی پیدا کرده اید. حالا فقط لازم است که آن را برطرف نمائید.

پیدا کردن نشتی در سقف شیبدار با استفاده از آبپاشی سقف

برطرف کردن نشتی های کوچک

گاهی پیدا کردن محل اصلی نشت آب بر روی سقف شیب دار سخت می باشد و لکه های خیس شدگی در بخش دیگری از سقف نسبت به محل اصلی نشتی نمایان می شوند. اگر داخل سقف شیبدار سازه شما (بین سقف شیبدار و اتاق شیروانی) از پلاستیک استفاده شده است، لطفا پلاستیک را به دقت نگاه نمائید و به دنبال رویت قطرات آب بر روی قسمت پلاستیکی باشید. اگر محل دقیق ریزش آب بر روی سقف شیب دار را پیدا نکردید، حالا نوبت آن است که به دنبال پیدا کردن میخ هایی باشید که به کمک آنها شینگل آسفالتی را بر روی سقف ثابت کرده اید.

وقتی که از درون اتاق شیروانی به میخ های ثابت کننده نگاه می اندازید، متوجه رنگ سفید آنها به دلیل تغییرات دمایی شبانه روز در اتاق شیروانی خواهید شد. دمای اتاق زیر شیروانی در طول روز افزایش می یابد و سبب ایجاد قطرات آب بر روی میخ می شود و در شب به دلیل کاهش دمای هوای اتاق، این میخ ها یخ می زنند. در صبح که دوباره هوا گرم شد این یخ ها آب شده و لکه های خیسی بدلیل جاری شدن قطرات آب بر روی سقف ایجاد می شوند. راه حل رهایی از این مشکل قطع نمودن قسمت اضافی میخ هایی است که از سقف به داخل آمده اند. این کار براحتی با انبردست امکان پذیر است و بدین ترتیب از این سیکل یخ زدگی و جاری شدن آب جلوگیری می شود.

پیدا کردن نشتی کوچک در سقف شیبدار

تعمیر دریچه تهویه هوا در سقف شیبدار

بخش تهویه هوای سقف شیبدار می تواند تمام-پلاستیک باشد و یا قسمتی پلاستیک و بخش دیگر آهنی و یا حتی تماما فلز باشد. حتما قسمت پایه و لوله ای این سیستم تهویه را بررسی نمائید که نشکسته باشد و در صورتی که این بخش ها شکسته باشند حتما باید تعویض و یا تعمیر شوند. همچنین بخش زیرین این سیستم تهویه همانطور که در عکس قابل مشاهده می باشد ممکن است چرخیده باشد و یا از جا در رفته باشد که این اتفاق باعث می گردد تا آب به درون سقف نفوذ پیدا کند. پس باید این قسمت نیز حتما بررسی شود.

همچنین جهت پیچ کردن سیستم تهویه بر روی سقف شیبدار از میخ استفاده می شود. لطفا چک نمائید که میخ های کنار این بخش ها در جای خود بدرستی قرار گرفته باشند. حتی ممکن است این میخ ها کج شده باشند و یا از جای خود بیرون آمده باشند که در این صورت حتما باید سریع میخ جدید جایگزین شود تا از نفوذ آب از طریق سوراخ های موجود در این بخش جلوگیری شود. زمانیکه می خواهید میخ ها را از روی سطح شینگل بیرون آورید با دقت این کار را انجام دهید. چراکه اگر شینگل سقف شیب دار صدمه ببیند شما مجبور به جایگزینی آن خواهید بود. در صورتیکه شینگل اضافه ندارید، حتما با دقت فراوان میخ ها را خارج نمائید تا بتوانید بدون صدمه زدن به شینگل، آن را مجددا استفاده نمائید.

بر طرف کردن نشتی دریچه هوای سقف شیبدار

بررسی دریچه های سقف شیبدار

درابتدا باید مطمئن شوید که این دریچه ها دارای شکستگی و یا ترک نباشند. در این صورت حتما باید به سرعت دریچه های موجود در سقف شیب دار به طور کامل تعویض شوند. همچنین به دنبال میخ هایی که دریچه ها را بر روی شینگل ثابت نموده اند، باشید. در صورتی که میخ های شینگل گم شده اند و یا در وضعیت مناسبی نیستند، سریعا آنها را تعویض نمائید و یا از میخ های جدید جهت پر کردن جای خالی میخ های گم شده استفاده نمائید. این بهترین راه برای جلوگیری از نفوذ آب به درون سقف شیبدار می باشد.

بررسی دریچه های سقف شیبدار

بررسی دیوارها و درزها

آب همیشه از طریق سقف شینگل شده وارد ساختمان نمی شود، بلکه در زمانهایی که بارندگی زیاد است، آب باران از طریق درزهای موجود در دیوارهای سازه وارد می شوند. پنجره هایی که در زیر سقف وجود دارند و برای نورگیری بیشتر در سقف شیبدار طراحی شده اند، محل بسیار مناسبی برای ورود آب به درون سقف شینگل می باشند. همانطور که درعکس قابل مشاهده می باشد، در صورتی که قسمت هایی از این سازه جدا شده است، آن بخش ها را سریعا تکمیل نمایید. به طور مثال می توانید از کاغذ های سیلیکونی جهت پوشش این بخش ها استفاده نمائید. در نصب این قطعات، جهت جلوگیری از نفوذ آب به درون دیوار می بایست این ورقها را با دو اینچ فراتر از لبه های دیوار نصب نمائید. همچنین اگر در دیوارها درزهایی وجود دارد باید سریعا این درزها برطرف گردند.

بررسی دیوار و درزها برای نشتی سقف شیبدار

مشکل نشتی در سقف های پیچیده

در این عکس مشاهده می نمائید که آب از روی سقف شینگل شده به داخل سقف شیبدار چکه می نماید. به دلیل بارش برف شدید در فصل زمستان و یا بارش شدید باران در شرایط طوفانی در فصل های مختلف، آب موجود در سقف شیبدار به طور کامل خارج نمی شود که دلیل آن فلش ضعیف آب می باشد. بنابراین آب جمع شده در اطراف لبه های شینگل، به سطح زیرین پوشش بام نفوذ کرده و سبب ایجاد نشتی آب از سقف به داخل خانه می شود.

مشکلات نشت آب در سقف شیبدار پیچیده

بعلاوه، شما می توانید در تصویر قطعات برف شناور روی سقف را مشاهد نمائید. در این حالت برفی که در سطح شینگل قرار گرفته است به ظاهر برف کامل می باشد ولی بخش زیرین این قطعه برف ذوب گردیده است و به دلیل اینکه محلی برای خروج از زیر آن ندارد در زیر این تکه برف باقی می ماند و حتی با برخورد با لبه های آهنی سقف شینگل که سرد است دوباره یخ می زنند و همین امر سبب نفوذ آب به درون شینگل سقفی و سقف شیبدار می گردد.

در این شرایط پر بارش، بهتر است که در ابتدا سقف شیبدار به صورت غیر پیچیده طراحی شود و در صورتی که شما دارای چنین مدل سقف شیب دار هستید که کمی غیر ساده می باشد، بهترین روش برای جلوگیری از جمع شده آب و یخ بر روی شینگل استفاده از سیستم کابلهای گرمایشی بر روی سقف می باشد که باعث می گردند این آب ها و برف ها هرچه سریعتر ذوب شده و تبخیر شوند.

قرنیز سقف شیبدار

قرنیزهایی که در لبه های شینگل نصب شده اند را حتما بررسی نمائید. اگر این قرنیزها شکاف برداشته و یا تکه ای از آنها کنده شده باشد سبب جاری شدن آب بر روی سقف شیبدار و نفوذ آب به زیر شینگل و به داخل سقف خانه می شوند. در این حالت می بایست شینگل های آن بخش را دوباره جدا نمائید و قرنیزهای جدید را زیر شینگل نصب نمائید و سپس شینگل ها را بر روی آنها فیکس کنید. گاهی اوقات نصاب های پوشش بام فراموش می نمایند که بعضی از این پیچ ها را فیکس نماید و یا آنها را کامل نصب کنند و همین امر باعث می گردد که قرنیزها به مرور زمان لیز خورده و سر جای خود قرار نگیرند. لذا لازم است که این بخش از سقف شیبدار حتما بررسی شود و در صورت بروز هرگونه مشکل سریعا برطرف گردد.

نشتی از قرنیز سقف شیبدار

بهره گیری از متخصصین پوشش بام

زمانی که شما متوجه چکه آب برروی سقف داخلی منزل خود شدید فقط به دنبال درزگیری و آب بندی کردن محل نشتی آب نباشید. شما حتما احتیاج به یک فرد متخصص دارید تا محل نشتی آب را برطرف نماید و یا آن بخش را تعمیر کند. سعی کنید از درزگیری و یا آب بندی سقف فقط در مواقعی استفاده نمائید که سقف شیبدار دارای سوراخ های بسیار کوچک باشد. در غیر اینصورت حتما از یک متخصص جهت بر طرف نمودن این مشکل کمک بگیرید.

کمک گرفتن از متخصصین پوشش بام برای برطرف کردن نشتی سقف شیبدار

بررسی و رفع کوچک ترین سوراخ ها روی سقف شیبدار

سوراخ های بسیار کوچک روی شینگل سقف شیب دار بسیار خطرناک می باشند بطوریکه در بلندمدت سبب به وجود آمدن خساراتی می شوند که منشا آنها به راحتی قابل یافتن نمی باشد. در صورتیکه این سوراخ کوچک است شاید بتوان آن را با یک میخ کوچک پر نمود ولی راه دیگر برای بر طرف کردن سوراخ های کوچک بر روی شینگل، استفاده از آب بندی و درزگیری می باشد. در شرایطی که این سوراخ ها بزرگتر باشند، بهتر است که شینگل تعویض شود و یا از قرنیز جهت پوشش این قسمت استفاده نمائید.

برطرف کردن کوچک ترین سوراخ ها بر روی سقف شیبدار

برطرف کردن نشتی اطراف دودکش

یکی دیگر از مواردی که باعث نشتی آب به درون سازه میگردد، نفوذ آب از طریق درزهای دودکش می باشد. به همین دلیل همیشه باید اطراف دودکش بررسی شود و مطمئن شد که دارای گالوانیزه بوده و یا درست نصب شده است. برای جلوگیری از نفوذ آب به درون سازه باید ورقهای گاوانیزه در اطراف این دودکش ها بر روی سقف شیبدار به صورت انحنای نود درجه نصب گردند. این ورقها باید به صورت کاملا چسبیده و بدون هیچ گونه محفظه ای بر روی دیواره دودکش نصب شوند.هرچه بیشتر در نحوه ی نصب این ورق های گالوانیزه دقت شود، از بروز خطرات آتی جلوگیری خواهد شد.

برطرف کردن نشتی سقف شیبدار اطراف دودکش

برای دریافت اطلاعات بیشتر از سقف شیبدار و دریافت مشاوره رایگان، با متخصصین شرکت پوشش بام تخت جمشید از طریق شماره تلفن 02644386154 ، شماره مستقیم و همراه بخش فروش: 09391790195 و یا شماره همراه مدیریت: 09121790195 آقای عطااللهی تماس حاصل فرمایید. شرکت پوشش بام تخت جمشید با اخذ نمایندگی رسمی شینگل Cukorava در ایران آماده خدمت رسانی به شما هموطنان عزیز می باشد. برای دسترسی به پروژه ها و اخبار شرکت پوشش بام تخت جمشید از طریق این لینک عضو کانال تلگرام شرکت پوشش بام تخت جمشید و یا اینستاگرام شرکت پوشش بام تخت جمشید شوید. در صورت نیاز به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید درخواست خود را ارسال نمایید.

 

Menu
بالا