چرا سقف شیبدار؟

 

شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که : چرا سقف شیبدار ؟ دلیل استفاده از سقف شیبدار . اولین نکته ای که به ذهن هر فرد خطور می کند ، زیبایی و نمای سقف شیبدار در مقایسه با سقف های دیگر است. این نکته بسیار حائز اهمیت است. اما به تنهایی این مورد کافی است ؟پاسخ سوال این است که  علاوه بر نکته زیبایی ، سقف های شیبدار در مقایسه با سقف های مسطح به مراقبت کمتری احتیاج دارند. ساخت سقف های شیبدار قدمتی دیرینه دارد و خیلی ها بر این باورند که ابتدا سقف شیبدار به عنوان سقف به رسمیت شناخته شده است و سقف های مسطح فقط حکم سرپناه را داشته اند. شاید شما نیز از آن دسته افرادی باشید که در نقاشی های دوران کودکی خانه تان را با سقف شیبدار ترسیم می کردید. توجه به عوامل بسیاری در محیط زیست مثل میزان باد ،سرعت و جهت وزش باد، جهت بارش باران،میزان رطوبت، موقعیت جغرافیایی،شدت گرمادر تابستان، شدت سرما در زمستان  و نیز نوع کاربری بنا، وزن و دیگر مشخصات فنی ساختمان،  علاوه بر احترام به سلیقه مشتری و حفظ تناسب و زیبایی ظاهر ساختمان در انتخاب پوشش سقف شیبدار شیبدار بسیار بار ارزش است . 

سقف شیبدار   

انواع پوشش در سقف شیبدار

یکی از دغدغه های مهم  هم اجرا کنندگان و هم کارفرمایان مسئله عایق کردن پوشش سقف شیبدار است. همانطور که در بالا توضیح داده شد درگذشته در بسیاری از مناطق از ورق های پوششی برای عایق های رطوبتی سطح شیبدار استفاده می شد. در گذشته بیشتر عایق های بتنی یا طاق ضربی مرسوم بود . این گونه عایق و پوشش سقف شیبدارها سقف را بارور کرده و به سلامت سازه آسیب جدی وارد می کند. پس از آن بیشتر از ورق های سیمانی برای آب بندی استفاده می شد. اما این دسته از عایق های علاوه بر وزن بالا ، خاصیت عایق کنندگی و پوشانندگی مطلوب را به مشتری عرضه نمی کنند. در تقسیم بندی سقف های شیبدار از لحاظ سازه، سقف ، طرح ، نحوه شیب بندی، نوع پوشش و پوشش روی خرپا به چندین دسته تقسیم می شود.

سقف شیبدار 

 

طبقه بندی بر اساس جنس مصالح سطح شیبدار

در سقف های شیبدار معمولا پوشش سقف، بر روی خرپای فلزی قرار می گیرد،علاوه برآن در بسیاری از موارد از بتن در سقف های بتنی شیبدار یا طاق ضربی استفاده می کنند. جهت اطلاعات بیشتر به مقاله نمونه هایی از سقف شیبدار با شیب متفاوت  مراجعه فرمایید.

سطح شیبدار

طبقه بندی بر اساس شیب بندی سقف شیبدار

 شیب در سطح شیبدار انواع مختلف دارد. شیب می تواند یک طرفه ، دوطرفه یا حتی دندانه اره باشند. در فضاهایی که عبور و مرور نور مهم است از شیب دندانه اره استفاده می کنند. 

سطح شیبدار

طبقه بندی بر اساس جنس پوشش 

پوشش های قدیمی مانند پنبه کوهی ، آردوواز ، توسکانا  از جمله پوشش هایی هستند که نسبت به باقی پوشش ها قدمت بیشتری دارند.طرفدار این دسته از پوشش های سنتی بسیار زیاد بودند و خیلی طول کشید تا پوشش های دیگر جایگزین این دسته از پوشش ها شوند. ورق های آلومینیوم یا موج سینوسی یا ذوزنقه ای ورق هایی هستند که به دلیل قیمت ارزان بیشتر در کاربری سقف های صنعتی از انها استفاده می شود. شایان ذکر است که این ورق ها عایق خوبی برای سطح شیبدار به شمار نمی آیند. چرا که این دسته از عایق ها حرارت را به راحتی از خود انتقال می دهند و خاصیت عایق کنندگی ندارند. پس از آن می توان به ورق های گالوانیزه ، ورق های فولادی با روکش پلاستیک روی کار |آمده است. این دسته از پوشش بام ، اخیرا در سقف های تجاری صنعتی استفاده می شود. زیر ساز این نوع پوشش از عایق پلی استایرن اکسترود شده استفاده می شود که می تواند ترکیب خوبی را برای عایق سطح شیبدار ایجاد کند.

سطح شیبدار

ورق های  آمیخته شده با قیر و پنبه کوهی ، انواع پوشش چوبی ، پوشش هایی با ورق های پلاستیکی شفاف نیز از انواع پوشش های سقف شیبدار به شمار می آیند.

امروزه  با توجه به پیشرفت روز افزون صنعت پوشش بام و همچنین تنوع در عرضه محصولات پوشش بام ،  بیشتر از پوششهای مدرن و جدید مانند شینگل درانواع شینگل لانه زنبوری، شینگل رولی و شینگل طرح آجری استفاده می شود. این شینگل ها هزینه نصب کمتر و به نسبت ارزان تر از نمونه های پوشش بام دیگر هستند. همچنین عایق بودن این گونه شینگل ها علاوه بر زیبایی بالقوه یکی دیگر از خصوصیات مهم شینگل های سقفی ساخته شده از قیر و سنگریزه های معدنی خودرنگ می باشد. 

  عواملی نظیر زیبایی یا موارد فنی ممکن است منجر شود که شما سقف شیبدار با شیب کم را برای سقف ویلا یا خانه خود انتخاب کنید. در هر صورت شرکت پوشش بام تخت جمشید آماده است که راهنمایی های لازم جهت انتخاب بهتر را خدمت شما ارائه نماید.

شرکت پوشش بام تخت جمشید با بیش از چهل سال تجربه در طراحی و پیاده سازی انواع سقف و پوشش سقف شیبدار می تواند در تصمیم گیری های شما بهترین مشاور و همراه باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از انواع پوشش سقف شیبدار نظیر شینگل، آندوویلا، تاپ تایل و اکروتایل و سایر پوشش های بام و یا تخته osb و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد سقف شیبدار و دریافت مشاوره رایگان، با متخصصین شرکت پوشش بام تخت جمشید از طریق شماره تلفن 02644386154 ، شماره مستقیم و همراه بخش فروش: 09391790195 و یا شماره همراه مدیریت: 09121790195 آقای عطااللهی تماس حاصل فرمایید. برای دسترسی به پروژه ها و اخبار شرکت پوشش بام تخت جمشید از طریق این لینک عضو کانال تلگرام شرکت پوشش بام تخت جمشید و یا اینستاگرام پوشش بام تخت جمشید شوید. در صورت نیاز به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید درخواست خود را ارسال نمایید.

Menu
بالا