انواع سقف:

سقف یکی از مهم ترین بخش ها در ساختن یک ساختمان می باشد. سقف در برابر نفوذ بارش، گرما و سرما در بنا بسیار موثر می باشد. بر اساس اشکال عمومی، سقف ها به دو دسته تقیسم بندی می گردند: سقف صاف و سقف شیب دار. سقف های صاف بیشتر در بناهای اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند و از نظر ساختن در مقایسه با سقف های شیب دار، به مراتب آسان تر می باشد. دسته دوم که سقف های شیب دار می باشند برای بناهای مسکونی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. بناهای با سقف های شیب دار میتوانند شکل های مختلفی داشته باشند. سقف های شیب دار در مدل های گوناگونی کاربرد دارند که این کاربرد می تواند بر اساس نیاز مالک بنا و یا بنا بر ترجیحات زیبایی و سلیقه شخصی طراحی گردند.

معرفی سقف شیبدار:

سقف های شیبداری که از حداقل 30 درجه تا حداکثر 90 درجه شیب داشته باشد، سقف شیبدار می گویند.

طبقه بندی سقف های شیب دار به روش های مختلف امکان پذیر است برای مثال از لحاظ شیب به 2 دسته ساده و طرح دار تقسیم بندی می شود که طرح ساده دارای یک الی دو شیب بوده و سقف شیبدار طرح دار بیش از 2شیب داشته و در طرح های 4ضلعی و 6ضلعی و حتی نیم دایره و با هرگونه طرح و اجرای که مشتریان عزیز بخواهند قابل اجرا است. برای مطالعه بیشتر در ارتباط با نحوه دسته بندی سقف های شیب دار مقاله طبقه‌بندی سقفهای شیبدار و پوشش آنها را مطالعه بفرمایید.

سقفهای شیبدار و پوشش آنها چگونه طبقه بندی می شوند؟

تقسيم‌بندی سقفهای شیبدار از لحاظ سازه سقف، طریق شيب‌ بندی و نوع پوشش ان روی خرپا به این صورت است:
طبقه‌بندی با توجه به جنس مصالح سازه سقف

 پوششهای شيبدار معمولاً روی خرپاهای فلزی يا چوبی قرار می گيرند، علاوه بر خرپا در برخی از موارد ممكن است اين پوششها روی سقفهای بتنی شیبدار و يا طاق ضربی نيز قرار گيرند.

 
در گذشته سقف خانه ها شیبدار و ویلاهای شیروانی به صورت گل و سیمان استفاده می شد که به مرور زمان خانه های آپارتمانی جایگزین خانه های ویلایی شدند. امروزه با گذشت زمان پس از مشخص شدن اهمیت سقف های شیبدار و شیروانی، مردم به این سقف های شیبدار علاقه خود را نشان دادند و امروزه اکثر سقف خانه ها به صورت شیبدار و ویلاهای شیروانی و همچنین شاهد ساخت بناهایی در شهرستان ها بودیم که از این نوع پوشش استفاده کردند.

صاحبان سازه باید مواردی که درمقاله انتخاب سقف مناسب بیان شد را حتما در نظر بگیرند تا بتوانند بهترین انتخاب را در تعیین سقف سازه خود داشته باشند. در انتخاب سقف، گزینه های بسیار زیاد وجود دارند که هر کدام از آنها مزایا و معایبی دارند. تصمیم شما هم باید بر اساس زیبایی سقف باشد و هم وضعیت آب و هوایی منطقه ای که بنای شما در آن قرار گرفته است. سقف های سه گوش هستند پر طرفدارترین سقف در سقف شیب دار می باشد.سقف سه گوش، سقف بسیار متداولی است که می توانید آن را با مصالح متفاوتی رویت نمایید. درهر صورت در ساختن این مدل سقف های شیب دار حتما باید اندازه ی طلایی را مخصوصا در افزایش یا کاهش شیب سقف در نظر گرفت. همانطور که ادوین لوتینس (بزرگتری معمار جهان) همیشه از زاویه 45 درجه در شیب سقف ها دوری جسته است و حتی این اندازه زاویه شیب را اندازه زاویه زشت نامیده است، اگر سقفی با این شیب ساخته شود علاوه بر کمبود زیبایی از نظر ظاهری، از نظر سازه ای نیز سازه ای مناسب نمی باشد. پس اندازه زوایه شیب سقف بسیار پر اهمیت می باشد.

شینگل یکی از مصالح نسبتا ارزان برای پوشش سقف شیب دار می باشد که خانه را در مقابل باد، باران و سر و صدا محافظت می کند و با طرح های مخلتف و رنگ بندی بسیار متنوع در بازار موجود است. استفاده از پوشش سقف شینگل در سقف شیب دار، سقف خانه های مسکونی، ویلایی و سقف شیروانی بسیار متداول و پر کاربرد می باشد همچنین پیاده سازی پوشش بام شینگل در سقف بسیار آسان بوده و انعطاف بسیار زیادی در حین نصب دارد. این روزها انواع شینگل با طرح های مخلتف و ضخامت های متفاوت موجود می باشد. 

ممکن است شما به دنبال این باشید که ارزش خانه خود را قبل از فروش افزایش دهید و یا اینکه سقف شیبدار خانه خود را قبل از فرا رسیدن سرما مجهز نمائید. در هر دو صورت احتمالا به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سقف شیب دار خواهید بود و در صورتی که انتخاب شما شینگل که یکی از بهترین مواد مورد استفاده در سقف شیب دار است، باشد، می بایست انواع شینگل و آنها را بدانید. بعضی از انواع شینگل نسبت به بقیه ارجحیت دارند و برخی دیگر از نظر هزینه نصب و دشواری نصب متفاوت می باشند. موارد دیگری که در انتخاب شینگل و سقف می تواند موثر باشد بهینه بودن از نظر انرژی و دوام این سقف ها می باشد که در اولویت هر یک از صاحبان خانه و مصرف کنندگان پوشش بام وجود دارد. یکی از مهمترین عوامل نیز تهیه مصالح سقف شیبدار از نماینده رسمی و اصلی آن خدمات در ایران و شناسنامه دار بودن مصالح ارائه شده می باشد. شرکت پوشش بام تخت جمشید نماینده رسمی شینگل Cukorava در خدمت شما هموطنان عزیز می باشد.

نگهداری از سقف به منظور باقی ماندن در شرایط مناسب، بسیار مهم و حیاتی است زیرا باعث می شود که خانواده و خانه امن باقی بماند. سقف اولین لایه محافظتی خانه در برابر عوامل خارجی می باشد. حتی در صورتی که در سقف شیبدار خود از شینگل که یکی از مقاوم ترین و بهترین پوشش های سقف می باشد استفاده کرده باشید ممکن است سهوا یا بر حسب اتفاقات غیر مترقبه مشکلی برای سقف پیش بیاید. گاهی اوقات تصور می کنیم که ممکن است صدمه بسیار کوچکی که به شینگل وارد شده است، قابل چشم پوشی باشد ولی این امکان وجود دارد که این خرابی کوچک باعث نفوذ مشکلات و ایجاد صدمه بیشتر برای لایه های پایین تر سقف شده و در نهایت باعث ایجاد خسارت سنگین به خانه شود.

شینگل به طور قطع یکی از بهترین گزینه های موجود در سقف شیبدار می باشد که به دلیل مزایایی بسیار آن و زیبایی و چشم نوازی سقف شیبدار کار شده با شینگل می باشد. در صورت نیاز به تعویض شینگل و شینگل مجدد با اطلاع از نحوه کار می توانید خودتان این کار را انجام دهید. البته می بایست این کار را به تنهایی انجام نداده و از دیگران کمک بگیرید.
شینگل آسفالتی مزایایی چون نصب آسان، عایق سبک و زیبا، انعطاف پذیری و مقاومت بالا دارد و بسیار پرکاربرد و به صرفه است بنابراین در اکثر نقاط چه برای نصب اولیه و چه برای نصب مجدد شینگل آسفالتی را پیشنهاد می دهیم.

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که رطوبت محیطی بسیار بالاست، به احتمال خیلی زیاد لکه های سیاه رنگی که بر اثر رشد خزه بر روی شینگل ایجاد شده است را مشاهده کرده اید. این لکه ها با گذشت زمان ممکن است در محیط های با رطوبت بسیار بالا به وجود آیند. زمانی که از فاصله دور سقف شیب دار به نظر کثیف می رسد طوری که انگار توده ای از کثیفی بر روی شینگل جمع شده است و یا سقف کپک زده است و یا معیوب شده است، باید بدانید که رشد کمی جلبک به دلیل رطوبت بالای هوا، رنگ شینگل را متفاوت تر کرده است و در حقیقت هیچ اتفاقی برای شینگل سقف شیبدار شما نیفتاده است.

جلبک های روی سقف از دور مشخص نبوده و صدمه ای جدی به سقف شیبدار شما نمی زند، ولی زیبایی شینگل را با مشکل مواجه می کنند.

تخته او اس بی  یک تخته فیبری است که برای ساختن نمای خارجی ساختمان ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر ساختمانی استفاده از تخته OSB در مقایسه با تخته سه لا ارجحیت بیشتری دارد زیرا از نظر هزینه ساخت، تخته او اس بی ارزانتر بوده و در مقابل نفوذ رطوبت و باران مقاوم است.

بالا