طریقه نصب عایق XPS

همانگونه که در صفحه عایق ساختمانی (فوم xps) شرح داده شد، دیوار های XPS دیوارهای غیر باربری هستند که برای تقسیم فضاهای داخلی و پیرامونی ساختمان ها استفاده می شوند که معمولا به دو روش اجرا می شوند که توضیح داده خواهد شد.:

طریقه نصب عایق ساختمانی XPS

دیوار با صفحات عایق ساختمان فوم XPS در دو طرف:

در محله نخست رانرهای U شکل توسط تفنگ میخکوب و یا پیچ و رول پلاک مطابق شکل به کف و سقف و کناره ها نصب می گردد. در مرحله بعد با لحاظ کردن مکان درب و پنجره ها و همچنین مکان نصب کابینت، شوفاژ، فن کوئل، روشوئی، LCD و ... استادهها و سازه های نصب تجهیزات را در فواصل حداکثر 60 سانتیمتر توسط پیچ های فولادی سر مته دار به رانرها نصب نموده و سپس بر اساس نقشه های تاسیسات لوله های آب، برق و فاضلاب در فضای بین استادها جای گذاری شده و در مرحله بعد ورق های به ضخامت 2 تا 3 سانتیمتر فوم XPS را به دو سطح دیوار توسط پیچ های سر مته دار و واشرهای گالوانیزه نافی مخصوص به سازه پیچ می گردد.

پس از این مرحله سطح فوم XPS توسط سیمان مخصوص فوم XPS اندود شده که پس از این مرحله همانگونه که در شکل مشخص شده است دیوار آمادگی کامل جهت مالش و یا نصب کلیه مصالح سنتی و مدرن که بر اساس جزئیات معماری مشخص می شود را دارا خواهد بود. ضمنا جهت فیکس نمودن لوله های تاسیسات به دیوارها از فوم پلی اورتان استفاده می شود.

دیوار با صفحات XPS در وسط

در این روش تمام مراحل روش اول اجرا شده با این تفاوت که هنگام نصب رانرها و استادها صفحات فوم XPS به جای اینکه در طرفین نصب گردد در داخل آن قرارداده خواهد شد.

دیوار عایق XPS

مقایسه عایق های حرارتی

عایق ساختمان XPS عایقی با میزان عایق بسیار بالاست. در استفاده از عایق ها (فوم xps)، ضریب هدایت حرارتی مصالح و مقاومت حرارتی آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد بطوریکه در کتاب مبحث 19 ملی ساختمان به مصالحی یا سیستم مرکبی که انتقال گرما از محیطی به محیط دیگر را بطور موثر کاهش دهد. عایق حرارتی قابل استفاده در ساختمان اطلاق می شود و آن عایقی است که ضریب هدایت حرارتی آن Ύ کمتر یا مساوی 0.065 W/M.K و ومقاومت حرارتی آن مساوی یا بیشتر از 0.5M .K/W باشد.

بر مبنای فرمول حرارتی هرگاه Ύ کم شود مقاومت حرارتی افزایش می یابد بطوریکه مطابق جدول زیر برای ایجاد مقاومت حرارتی R=0.5 ورق XPS به ضخامت 5/1 سانتیمتر نیاز است و برای رسیدن به همین مقاومت نیاز به بلوک سفالی به ضخامت 25 سانتیمتر و یا نیاز به آجر سوراخدار به ضخامت 42 سانتیمتر می باشد.

ضخامت و مقاومت حرارتی عایق XPS

مقاومت حرارتی عایق XPS

ضخامت و وزن عایق XPS

 

برای مطالعه اطلاعات بیشتر در مورد عایق ساختمانی xps به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

Menu
بالا