پوشش بام تخت جمشید

اجرای سقف شیروانی یک طرفه: سقف شیروانی یک طرفه در قامت یکی از تازه ترین و همینطور مدرن ترین مدل های سقف های شیروانی شیبدار به حساب می آید که می تواند جلوه ای زیبا و همینطور مدرن به بنا و ساختمان های ما ببخشد. سقف شیروانی یک طرفه در حال حاضر با محبوبیت چشمگیری رو به رو شده است و ما با درک این مسئله در این مقاله تصمیم داریم تا در باب نصب و اجرای این سقف با شما سخن بگوییم. شما نیز پس از خواندن این مطلب می توانید به منظور خرید و نصب پوشش های سقفی به مجموعه تخت جمشید مراجعه کنید.

اجرای سقف شیروانی یک طرفه

بی هیچ شکی رکن غیرقابل تغییر یک خانه سقف آن به حساب می آید. در واقع برای ساخت و تولید سقف

یک خانه ما می توانیم از مواد مختلفی استفاده کنیم. سقف شیروانی یک طرفه هم در قامت یکی از سقف

هایی که زیاد از آن استفاده می کنند نیز این روزها به طور ویژه ای در نواحی شمالی و بارانی کشور ما کاربرد

پیدا کرده است. البته این واقعیتی کتمان ناپذیر است که این سقف ها پیش تر به شکل دوطرفه نصب و اجرا

می شدند ولی با گذشت زمان سقف های شیروانی یک طرفه نیز از طرفداران زیادی برخوردار گردیدند. در همین

اول کار باید عنوان کنیم که در طراحی سقف شیروانی یک طرفه فقط یک شیب یک طرفه بر روی سقف وجود دارد

و مهم ترین تفاوت آن با دیگر سقف های شیبدار شیروانی در بهای تمام شده آن و همینطور شکل ظاهری اش

خلاصه می شود؛ وگرنه این سقف در ابعاد دیگر هیچ تفاوت چشمگیری با دیگر سقف های شیبدار شیروانی ندارد.

سقف شیروانی یک طرفه و نواحی مورد استفادهسقف شیبدار یک طرفه

باید در همین ابتدا تکلیف خود را مشخص کنیم و بگوییم که سقف شیروانی یک طرفه در نواحی ای که بادهای تند و طوفانی جریان دارد نمی تواند به عنوان یک انتخاب قابل بحث حتی مطرح شود. سقف شیروانی یک طرفه بیشتر به درد نقاطی می خورد که میزان وزش باد در آنجا زیاد نباشد؛ هرقدر نیز که وزش باد بیشتر شدت بگیرد باید از سقف هایی بهره برد که از شیب کمتری برخوردارند. این مدل از سقف ها برای نصب و اجرای پنل های خورشیدی نیز گزینه مطلوبی به حساب می آیند. همینطور باید اشاره داشت که بهره برداری از این مدل سقف های شیروانی یک طرفه برای انواع گاراژ ها مناسب به نظر می رسند.

سقف شیبدار یک طرفه چیست؟

سقف شیبدار یک طرفه، سقفی است که تنها در یک سمت شیب دارد. این نوع سقف‌ها معمولاً برای ساختمان‌هایی استفاده می‌شوند که در مناطقی با بادهای شدید قرار دارند. شیب زیاد سقف، باعث می‌شود که آب باران و برف سریع‌تر از سطح سقف سرازیر شود و به این ترتیب، از آسیب دیدن سقف جلوگیری می‌شود.

سقف‌های شیبدار یک طرفه، معمولاً از جنس چوب، فلز، یا بتن ساخته می‌شوند. در ساخت این نوع سقف‌ها، از ورق‌های فلزی یا چوبی استفاده می‌شود که روی تیرهای چوبی یا فلزی قرار می‌گیرند.

از مزایای سقف‌های شیبدار یک طرفه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت بالا در برابر باد و باران
 • تخلیه سریع آب باران و برف
 • زیبایی ظاهری

از معایب سقف‌های شیبدار یک طرفه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیاز به شیب زیاد
 • هزینه بالاتر نسبت به سقف‌های مسطح
 • نیاز به نگهداری و تعمیرات بیشتر

سقف‌های شیبدار یک طرفه، در انواع مختلفی وجود دارند که عبارتند از:

 • سقف شیروانی
 • سقف ژئودزیک
 • سقف گنبدی
 • سقف قوسی

سقف شیروانی، رایج‌ترین نوع سقف شیبدار یک طرفه است. این نوع سقف از دو شیب موازی تشکیل شده است که در انتهای خود به هم می‌رسند. سقف ژئودزیک، از چند مثلث متساوی الاضلاع تشکیل شده است که به یکدیگر متصل شده‌اند. سقف گنبدی، از یک نیمکره تشکیل شده است. سقف قوسی، از یک کمان تشکیل شده است.

انتخاب نوع سقف شیبدار یک طرفه، به عوامل مختلفی مانند شرایط آب و هوایی منطقه، نوع کاربری ساختمان، و بودجه ساخت بستگی دارد.

سقف شیروانی یک طرفه و محاسن مهم آن

پیش تر بیان داشتیم که بهره برداری از سقف های شیروانی یک طرفه فزونی گرفته است و این اتفاق یک سری مزایا و محاسن ویژه در پی خود دارد که ما به با اهمیت ترین آن ها اشاره خواهیم داشت.

 • سهولت در نصب اولین حسن سقف شیروانی یک طرفه است
 • این سقف ها به گونه ای تولید شده اند که هیچ مقداری از برق و باران روی آن ها باقی نمی مانند
 • استفاده از سقف های شیروانی یک طرفه به زیبایی نمای ساختمان می انجامد
 • مصالحی هم که در تولید این محصول به کار می رود در مقایسه با محصولات مشابه زیاد نیست
 • در عرضه سقف شیروانی یک طرفه ما این نوید را به شما می دهیم که قیمت تمام شده این محصول در مقایسه با دیگر سقف ها بالا نیست
 • اگر در پی ظاهری زیبا، شکیل و امروزی برای نمای ساختمان خود هستید از سقف شیروانی یک طرفه محصول مجموعه تخت جمشید استفاده کنید
 • همانطور که پیش تر عنوان کردیم این سقف ها برای اجرای پنل های خورشیدی بر روی خود بسیار مناسب درنظر گرفته می شوند

شیب در سقف شیروانی یک طرفه

مقدار شیب در سقف های یک طرفه باید به شکلی باشد که طوفان و همینطور بادهای شدید نتواند گزندی به آن بزند و در ادامه نیز برف و باران هم به راحتی از روی آن به زمین بی افتد. ما سعی کردیم در این نوشتار تا جایی که مقدور بود اطلاعاتی را در مینه سقف شیبدار یک طرفه به شما انتقال دهیم. این مدل از سقف های شیبدار می تواند بسیار به کار شما در ساخت بنای موردنظرتان بیاید. در هر صورت شما می توانید به منظور اطلاع از بهای پوشش های سقفی گوناگون به مجموعه تخت جمشید مراجعه کنید و با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سقف شیروانی یک طرفه برای چه مناطقی مناسب است؟

سقف شیروانی یک طرفه، برای مناطقی که دارای باد و باران شدید هستند، مناسب است. شیب زیاد سقف، باعث می‌شود که آب باران و برف سریع‌تر از سطح سقف تخلیه شود و از آسیب دیدن سقف جلوگیری شود.

سقف شیبدار یک طرفه چه مزایایی دارد؟

مقاومت بالا در برابر باد و باران: شیب زیاد سقف، باعث می‌شود که آب باران و برف سریع‌تر از سطح سقف سرازیر شود و به این ترتیب، از آسیب دیدن سقف جلوگیری می‌شود. تخلیه سریع آب باران و برف: شیب زیاد سقف، باعث می‌شود که آب باران و برف به سرعت از سطح سقف تخلیه شود و از تجمع آن در سقف جلوگیری شود. این امر، خطر ریزش سقف در اثر وزن زیاد آب و برف را کاهش می‌دهد. زیبایی ظاهری: سقف‌های شیبدار یک طرفه، معمولاً از طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی استفاده می‌کنند که می‌توانند زیبایی ساختمان را افزایش دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

سقف شیروانی یک طرفه

سقف های شیروانی شیبدار باتوجه به احتیاج شما می توانند به انواع گوناگونی تقسیم شوند.

بر این اساس قادر خواهید بود تا شکل و نوع سقف خود را به درستی برگزینید. این واقعیت را نیز باید پذیرفت که همه سقف های شیروانی شکل لزوما به صورت قرینه شده نیستند،

بلکه برخی می توانند فقط در یک سمت خود دارای شیب باشند. سقف های شیروانی یک طرفه برای نواحی ای مناسبند که شدت وزش باد در آنجا زیاد گزارش نشده است.

این در صورتی است که سقف های شیروانی یک طرفه عموما برای مناطقی که باد در آن با شدت ادامه دارد اصلا توصیه نمی شود. نصب این محصول در محل بسیار آسان است و در تولید خود از مصالح نه چندان زیادی بهره می برند. در تولید سقف های شیروانی یک طرفه اگر شیب زیاد باشد طبیعی است که باران و برف خیلی کمتری بر روی آن قرار خواهد گرفت و این هم به عنوان یکی دیگر از مزیت های استفاده از سقف های شیروانی یک طرفه محسوب می شود.

سقف شیروانی یک طرفه

کاربرد سقف شیروانی یک طرفه

اگر زیبایی هم چیزی است که نمی توانید از آن به سادگی بگذرید ما به شما توصیه می کنیم که از سقف های شیروانی یک طرفه بهره ببرید، زیرا این سقف ها طوری طراحی شده اند که جلوه بی نظیری به محیط می بخشند.

در صورتیکه شما شیفته معماری های قدیمی تر هستید این سقف ها می توانند حس گذشته را برای تان به ارمغان بیاورند.

این حرف مسئله را نیز بهتر است درک کنید که شما می توانید از سقف های شیروانی یک طرفه در قسمت های گوناگون خانه خود استفاده کنید.

برای مثال بخش گاراژ منزل می تواند سقف موردنیاز خود را داشته باشد. برای نصب و اجرای سقف شیروانی در ابتدا ارزیابی اندازه و همچنین علامت گذاری های واضح می تواند کارساز به نظر برسد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *