پوشش بام تخت جمشید

سقف پوشش بالای ساختمان است که برای محافظت در برابر باران، برف، نورخورشید، باد و … ساخته می شود. سقف ها بنا به دلایل مختلف فنی، اقتصادی و زیبایی با اشکال مختلفی همچون مسطح، سقف شیبدار، طاق دار، گنبدی یا ترکیبی طراحی می شوند.


در ادامه این مقاله قصد داریم معماری انواع سقف را بررسی کرده تا دید بهتری پیدا کنید.

معماری انواع سقف - پوشش بام تخت جمشید

پیشینه معماری سقف

اولین سقف های ساخته شده توسط انسان کاهگلی بودند؛ که از کاه، برگ، شاخه یا نی ساخته شده بودند. آنها معمولا دارای مقداری شیب بوده تا بتوانند باران را تخلیه کنند. سقف های کاهگلی مخروطی نمونه خوبی از این مورد است که هنوزهم در برخی مناطق روستایی یافت میشود.

سرانجام شاخه های ضخیم تر و الوارها برای پوشاندن یک سقف مورد استفاده قرار گرفتند؛ درحالیکه خاک رس یا برخی مواد نسبتا غیر قابل نفوذ در فضای خالی بین آنها قرار داده می شد. ساخت سقف های شیروانی و تخت با این متریال امکان پذیر بود. با اختراع آجر و سنگ تراش خورده سقف گنبد و طاق پدید آمد.

انواع سقف

دو نوع سقف اصلی وجود دارد: سقف شیبدار و سقف مسطح. که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

سقف مسطح

از سقف مسطح ازنظر تاریخی در خاورمیانه، جنوب غربی آمریکا و در مکان هایی با آب و هوای خشک که تخلیه آب از پشت بام ضرورت ندارد، بطور گسترده استفاده می شود. در سایر مناطق بعد از روی کار آمدن مواد عایق و ضدآب از سقف مسطح استفاده میشود.

امروزه سقف های مسطح به متداول ترین نوع برای پوشاندن انبارها، ساختمان های اداری، سایر ساختمان های تجاری و همچنین سازه های مسکونی تبدیل شده اند.

معماری انواع سقف - پوشش بام تخت جمشید

سقف شیبدار

سقف های شیبدار انواع مختلفی دارند. ساده ترین نوع آن تنها یک شیب دارد. سقفی با دو شیب که یک مثلث را تشکیل می دهد، سثق شیروانی یا شیبدار نامیده میشود. این نوع سقف از اوایل معابد یونان باستان مورد استفاده قرار می گرفت و از قرن ها جز معماری اصلی بسیاری از مناطق بوده است.

معماری انواع سقف - پوشش بام تخت جمشید

معرفی سایر انواع سقف

سقف طاق

سقف طاق یا طاق ضربی، یکسری ردیف های موازی است که برای تشکیل سقف استفاده میشود. معمول ترین شکل آن طاق استئانه ای یا بشکه ای است. طاقها در معماری گوتیک بیشترین برجستگی را داشتند.

معماری انواع سقف - پوشش بام تخت جمشید

سقف گنبدی شکل

گنبد یک ساختار نیم کره ای است که می تواند به عنوان یک سقف عمل کند. سقف گنبدی برخی از مجلل ترین ساختمان های روم باستان، اسلامی و معماری غربی را شامل می شدند.

گنبدها و طاق ها به چهارچوب پشتیبانی مستقیمی در زیر سقف نیازی ندارند زیرا بر اساس قوس ساخته شده اند. اما سقف های مسطح و شیروانی به ستون نگه دارنده یا چهار چوب پشتیبانی نیازمند هستند. سازه نگه دارنده اغلب از جنس بتن، چوب و فولاد می باشد.

معماری انواع سقف - پوشش بام تخت جمشید

انواع پوشش خارجی سقف

پوشش خارجی سقف باید از نفوذ باران یا برف به ساختمان جلوگیری کند. دو پوشش اصلی سقف وجود دارد. گروه اول غشا ضد آب قیر یا ایزوگام است. که به عنوان مایع استفاده میشود و پس از خشک شدن با نفوذ ناپذیری مطلق، آب را دفع میکند.

گروه دوم شامل تکه هایی از ماده ضد آب است که به گونه ای چیده شده اند که از عبور مستقیم آب جلوگیری کنند. این گروه شامل شینگل از مواد مختلف، کاشی های ساخته شده از خاک رس، ورق های فولادی، سرب، آلومینیوم، مس یا روی موج دار است.

سقف های تخت به طور معمول با قیر پوشانده می شوند و سقف های شیبدار از شینگل، آندوویلا، تاپ تایل، تک تایل و یا ورق فلز پوشیده می شوند.

در متن بالا انواع سقف و معماری آنها را بررسی کرده و پوشش های خارجی مناسب آنها را شرح دادیم.

شرکت پوشش بام تخت جمشید در زمینه بازرگانی و تولید پوشش سقف شیبدار فعالیت می کند. متخصصین این مجموعه می توانند سقف شیبدار محل مورد نظر شما اعم از سقف ویلا، آلاچیق و سقف سوله شما را با بهترین مواد و با کیفیت بالا پیاده سازی کنند. این مجموعه تولیدکننده پوشش سقف شیبدار و تولیدکننده ورق PVC بوده و علاوه بر ارائه سقف شیبدار پی وی سی (ورق PVC)، نمایندگی رسمی شینگل (BTM)، تخته OSB ،آندوویلا، ورق سنگریزه کینگستون (تاپ تایل) و … را دارا می باشد. این مجموعه با تولید ورق PVC با طرح آندوویلا، امکان بهره بردن از زیبایی این طرح را با رفع مشکلات آن ایجاد کرده است. همچنین با فراهم سازی امکان به کارگیری شینگل فلکسی BTM ترکیه که تنها برای استفاده اروپا در نظر گرفته شده بود، زیبایی و کیفیت اروپایی را برای ایرانیان به ارمغان آورده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با متخصصان ما با شماره 44201191-026 یا برای اطلاع از قیمت سقف شیروانی یا ارتباط با بخش فروش با شماره 09121790195، 34005035-026 به صورت تلفنی یا در واتس اپ در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سوالات خود را مطرح کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید