پوشش بام تخت جمشید

زیرسازی سقف شیبدار : سقف شیبدار یکی از سازه‌ هایی است که می‌تواند برای شرایط آب‌ و هوایی بارانی و سرد مناسب باشد. در مناطق گوناگونی از کشور ما به دلیل ویژگی ‌های اقلیمی، از این نوع سقف بهره گرفته می‌شود. برای ساخت سقف شیروانی نیز درست مانند هر سازه دیگری، اقدامات گوناگونی مورد نیاز است. ‌یکی از مهم‌ترین اقدامات برای ساخت سقف شیبدار زیرسازی است.

زیرسازی سقف شیبدار | قیمت سقف کارگاه | تخت جمشید

اجرای سقف شیروانی

برای مشاوره و سفارش اجرای سقف شیروانی خود با ما تماس حاصل فرمایید:

زیرسازی مستحکم و باکیفیت باعث می‌شود تا هم استحکام سقف شیبدار بالا برود و هم در آینده مشکلاتی برای سازه به وجود نیاید. به ‌طور کلی سقف شیبدار به دلیل وزن نسبتاً پایین، جلوگیری از ورود رطوبت به داخل خانه، عدم نیاز به نگهداری خاص، سازگار بودن با شرایط اقلیمی و … استفاده ‌های گسترده‌ای دارد. اگر این نوع سقف با یک زیرسازی مناسب و مهندسی شده نصب شود، می‌توان برای مدت نسبتاً طولانی از آن بهره برد.

زیرسازی سقف شیبدار

وزن پوشش سقف شیبدار

اولین سوال که ممکن است پیش بیاید این است که وزن پوشش سقف شیبدار تا چه حد مجاز است؟ آیا پوشش بام نیاز به زیر سازی دارد؟ سقف های بام تا چه میزان می توانند تحمل بار داشته باشند؟ تحمل بار ناشی از بارش برف و یخبندان معمولا چه مقدار است؟ چه عواملی در انتخاب نوع تیرریزی موثر است ؟
در بسیاری از مناطق جغرافیایی، بار وارد بر سقف شیبدار زیاد بوده و گاها میزان بارش برف ممکن است به پوشش بام فشار وارد کند. به همین دلیل زیرسازی سقف شیبدار مهم ترین مسئله در انتخاب نوع پوشش بام می باشد.

فاصله تیرریزی سقف شیروانی

شیب پوشش سقف

سقف پناهگاه یک ساختمان است و در کنار زیبایی باید از استحکام کافی برخوردار باشد.

شیب سقف های ویلایی یکی از مهم ترین مسائلی است که درهنگام زیرسازی سقف باید به آن توجه کرد. هرچه شیب سقف شیبدار بیشتر باشد فشار جاذبه روی سازه بیشتر است. به همین دلیل باید فاصله تیرریزی ها که عموما به آن آکس به آکس گفته میشود کمتر باشد.

شیب پوشش سقف

ساختار سقف شیبدار شامل اسکلت اولیه، خرپاسازی، شاسی کشی یا سربندی می باشد.

شاسی کشی چوبی یا همان تیرریزی جهت ایجاد یک شبکه یکپارچه که بسترسازه مناسبی برای اجرای سقف شیروانی است انجام می شود.

زیرسازی سقف شیبدار

زیرسازی سقف شیبدار

زیرسازی سقف شیب دار معمولا با چوب راد (یا چوب روسی) و یا ورق های آردواز (در گذشته) انجام میگیرد. ابتدا چهارتراش هایی به عرض 6سانتی متر در ارتفاع حدودا 8 سانتی متر و به فاصله مناسب در امتداد بزرگترین شیب سازه قرار می دهند. چهارتراش ها بسته به این که سازه سقف، فلزی، چوبی، طاق ضربی یا بتن باشد، بنا بر جزئیات نقشه به سقف متصل  می گردد.

زیرسازی سقف شیب دار

زیرسازی سقف شیبدار

۰ تا ۱۰۰ زیرسازی سقف شیبدار

مراحل زیرسازی سقف شیبدار

مراحل زیرسازی سقف شیبدار

به‌ طور کلی، روند اجرای زیرسازی سقف شیبدار در سه مرحله انجام می‌گیرد. بیایید به بررسی دقیق‌تر این مراحل بپردازیم.

ساخت اسکلت سقف

مرحله اول از زیرسازی سقف شیروانی شامل ساخت اسکلت سقف می‌شود. بعد از این‌ که شما کلاف‌ بندی های داخل ساختمان را ایجاد کردید، بهتر است که به سراغ طراحی سقف شیبدار بروید. در حال حاضر اکثر معماران و مهندسان از کلاف ‌های فلزی بهره می‌برند تا بتوانند استحکام سازه را حفظ کنند و سریع‌تر سقف را نصب کنند. اما علاوه ‌بر انواع متفاوت کلاف‌ های فلزی، شما میتوانید در برخی موارد از کلاف ‌های چوبی برای زیرسازی سقف شیبدار بهره ببرید. به ‌هر حال بر اساس نوع سقف شیبدار، اسکلت اصلی سقف در مرحله اول طراحی می‌شود. ممکن است که شما با توجه به سلیقه خودتان به‌ دنبال سقف ‌های شیبدار یک‌ طرفه، دو طرفه، چهار طرفه و … باشید.

اسکلت اصلی سقف شیبدار دقیقاً بر اساس خواسته شما طراحی خواهد شد‌. به این موضوع توجه نمایید که تمامی فاکتورهای تعیین میزان شیب، تعیین اندازه هر ضلع و … در این مرحله انجام می‌گیرد. هر گونه اشتباه و خطا در این مرحله می‌تواند روند نصب سقف شیبدار را سخت‌تر کند. بر اساس نوع پوششی که شما برای سقف شیبدار خود از آن بهره برده اید، باید از اسکلت‌ های فلزی و چوبی با مقاومت مناسبی استفاده کنید.

ساخت اسکلت سقف

عایق ‌بندی

بعد از ساخت کلاف و اسکلت اصلی، مرحله دوم آغاز می‌شود. در این مرحله جهت عایق ‌بندی ساختمان و حفظ استحکام کامل آن، از انواع متفاوت مواد عایق بهره گرفته  می‌شود. این مواد می‌توانند فلزی، توری، پشم‌شیشه، چوب، تخته OSB و مصالح دیگر باشند. شما باید بر اساس ویژگی‌ های محل ساختمان و توجه به فاکتور های آب ‌و هوایی از انواع متفاوت پوشش ‌های عایق در این مرحله بهره ببرید.

با استفاده از انواع متفاوت محصولات عایق، شما می‌توانید سقف شیبدار خود را در مرحله زیرسازی در برابر حرارت، رطوبت، و حتی صدا عایق کنید. تلاش کنید تا در این مرحله از عایق ‌بندی های مناسبی بهره ببرید تا از بروز هرگونه مشکل در آینده جلوگیری شود. برخی از افراد مرحله عایق‌ بندی را به دلیل نیاز به خرج هزینه‌ های بیشتر نادیده می‌گیرند. اما به این‌ موضوع توجه داشته باشید که شاید در حال حاضر استفاده از انواع محصولات عایق هزینه ‌های بیشتری را نیاز داشته باشد، اما جلوگیری از اتلاف انرژی در آینده می‌تواند در صرفه ‌جویی هزینه‌ ها به شما کمک کند.

قدرت تحمل پوشش سقف شیبدار

قدرت تحمل پوشش سقف شیبدار به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  • نوع پوشش: برخی از پوشش‌های سقف شیبدار، مانند شینگل، به نسبت پوشش‌های دیگری مانند ورق فلزی، تحمل بار کمتری دارند.
  • ضخامت پوشش: پوشش‌های ضخیم‌تر معمولاً تحمل بار بیشتری دارند.
  • شیب سقف: شیب سقف نیز بر تحمل بار پوشش تأثیر می‌گذارد. شیب‌های بیشتر باعث می‌شود که پوشش راحت‌تر آب را تخلیه کند و در نتیجه بار کمتری را تحمل کند.
  • شرایط آب و هوایی: شرایط آب و هوایی نیز می‌تواند بر تحمل بار پوشش تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، پوشش‌های سقف شیبداری که در مناطق با بار برف زیاد قرار دارند، باید تحمل بار بیشتری داشته باشند.

به طور کلی، پوشش‌های سقف شیبدار باید حداقل 20 پوند بر فوت مربع (400 کیلوگرم بر متر مربع) بار را تحمل کنند. این مقدار بار شامل وزن خود پوشش، وزن برف و سایر عوامل مانند باد می‌شود.

در هنگام انتخاب پوشش سقف شیبدار، مهم است که تحمل بار مورد نیاز را در نظر بگیرید. شما می‌توانید این اطلاعات را از سازنده پوشش سقف دریافت کنید.

در اینجا چند نکته برای افزایش تحمل بار پوشش سقف شیبدار آورده شده است:

  • از پوشش‌های سقف با ضخامت بیشتر استفاده کنید.
  • شیب سقف خود را افزایش دهید.
  • از یک زیرسازی مناسب استفاده کنید.
  • از برفگیرها یا سایر تجهیزات برای کاهش بار برف استفاده کنید.

نصب پوشش نهایی روی زیرسازی

بعد از ساخت اسکلت اصلی و نصب عایق، مرحله سوم از زیر سازی آغاز می‌شود. در این مرحله شما باید پوشش نهایی مدنظر خودتان را روی اسکلت ساختمان و عایق هایی که نصب کرده‌اید قرار دهید. در حال‌ حاضر پوشش ‌های رویی سقف‌ های شیبدار در انواع گوناگون و متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند. شما می‌توانید از انواع فلزی، سنگی، ترکیبی و… این محصولات بهره ببرید. بر اساس ویژگی‌ های آب‌ و هوایی و همچنین استحکام سازه، ممکن است که مهندس ساختمان شما استفاده از انواع گوناگون این محصولات را پیشنهاد دهد. برخی از این پوشش ‌ها با استفاده از میخ‌ ها و پیچ‌ ها روی سقف شما محکم می‌شوند. به ‌هر حال بعد از قرار دادن این پوشش نهایی، روند زیرسازی و ساخت سقف شیروانی مدرن شما کامل می‌شود.

هنگام انتخاب پوشش نهایی سقف شیبدار به چه مواردی دقت کنیم؟

خرید پوشش نهایی سقف شیبدار کاری نسبتاً حساس است. شما باید با توجه به فاکتور های گوناگون و متنوع و توجه به زیرسازی ایجاد شده، به خرید این محصولات بپردازید. برخی از نکات مهمی که شما هنگام خرید باید به آن دقت و توجه داشته باشید شامل رنگ محصول، وزن آن، دوام محصول، نحوه اجرای آن، برند تولید کننده و … میشود. برای مثال، اگر می‌خواهید محصول مدنظر شما در برابر باد دوام داشته باشد، باید به سراغ پوشش‌ های سنگین‌تر بروید. ورق ‌های سنگ‌ریزه ای در این زمینه می‌توانند گزینه مناسبی باشند. اما اگر می‌خواهید وزن سازه خود را سبک‌تر کنید و تنها در مقابل باران و برف از سازه خود محافظت کنید، انواع سبک و فلزی این محصولات گزینه مناسب‌تری برای شما می‌باشند.

جمع‌بندی

به ‌طور کلی زیرسازی سقف ‌های شیبدار اصلا کار سخت و زمانبری نیست. اما اگر می‌خواهید از دوباره ‌کاری جلوگیری کنید، بهتر است که حتما وظیفه زیرسازی این نوع سقف‌ ها را به افراد متخصص بسپارید. هر گونه خطا و اشتباه در این زمینه می‌تواند در مراحل بعدی مشکلات بسیار زیاد و متعددی را برای شما به وجود بیاورد. در کنار این موضوع، اگر تمامی مراحل زیرسازی سقف شیبدار با دقت و اندازه ‌گیری ‌های دقیقی انجام شوند، سقف شما محکم‌تر خواهد بود. خوشبختانه به دلیل پرطرف‌دار بودن سقف ‌های شیبدار، در حال حاضر روش ‌های گوناگون و متنوعی برای زیرسازی و نصب این نوع سقف ‌ها روی کار آمده‌اند.‌‌

به‌ همین دلیل شما می‌توانید با بررسی دقیق شرایط اقلیمی منطقه مورد نظر خودتان، برای مثال متوسط دمای هوا در سال، میزان بارش باران و میزان رطوبت از انواع متفاوت این نوع سقف‌ ها بهره ببرید. در حال‌ حاضر اکثر سقف ‌های شیبدار، با زیرسازی فلزی تولید می‌شوند زیرا این نوع زیرسازی هم سریع‌تر اجرا می‌شود و هم اتصالات محکمی را در پی خواهد داشت. اما شما می‌توانید از انواع چوبی این اسکلت ها نیز بهره ببرید.

شرکت پوشش بام تخت جمشید در زمینه بازرگانی و تولید پوشش سقف شیبدار فعالیت می کند. متخصصین این مجموعه می توانند سقف شیبدار محل مورد نظر شما اعم از سقف ویلا، آلاچیق و سقف سوله یا سقف صنعتی شما را با بهترین مواد و با کیفیت بالا پیاده سازی کنند. این مجموعه تولیدکننده پوشش سقف شیبدار و تولیدکننده ورق PVC بوده و علاوه بر ارائه سقف شیبدار پی وی سی (ورق PVC)، نمایندگی رسمی شینگل (BTM)، تخته OSB ،آندوویلا، ورق سنگریزه کینگستون (تاپ تایل) و … را دارا می باشد. این مجموعه با تولید ورق PVC با طرح آندوویلا، امکان بهره بردن از زیبایی این طرح را با رفع مشکلات آن ایجاد کرده است. همچنین با فراهم سازی امکان به کارگیری شینگل فلکسی BTM ترکیه که تنها برای استفاده اروپا در نظر گرفته شده بود، زیبایی و کیفیت اروپایی را برای ایرانیان به ارمغان آورده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با متخصصان ما با شماره 44201191-026 یا برای اطلاع از قیمت سقف شیروانی یا ارتباط با بخش فروش با شماره 09121790195، 34005035-026 به صورت تلفنی یا در واتس اپ در تماس باشید.

فاصله تیرریزی سقف شیروانی چقدر است؟

فاصله تیرریزی سقف شیروانی معمولاً بین 24 تا 36 اینچ (60 تا 90 سانتی متر) است. این فاصله برای پوشش‌های شینگل با ضخامت متوسط و شیب 4/12 مناسب است.

فاصله تیرریزی سقف شیروانی برای شیب‌های مختلف چقدر است؟

شیب سقف نیز بر فاصله تیرریزی تأثیر می‌گذارد. شیب‌های بیشتر باعث می‌شود که پوشش راحت‌تر آب را تخلیه کند و در نتیجه بار کمتری را تحمل کند. فاصله تیرریزی مناسب برای شیب‌های مختلف به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع پوشش، ضخامت پوشش و شرایط آب و هوایی.

Rate this post

سقف شیروانی یک طرفه

سقف های شیروانی شیبدار باتوجه به احتیاج شما می توانند به انواع گوناگونی تقسیم شوند.

بر این اساس قادر خواهید بود تا شکل و نوع سقف خود را به درستی برگزینید. این واقعیت را نیز باید پذیرفت که همه سقف های شیروانی شکل لزوما به صورت قرینه شده نیستند،

بلکه برخی می توانند فقط در یک سمت خود دارای شیب باشند. سقف های شیروانی یک طرفه برای نواحی ای مناسبند که شدت وزش باد در آنجا زیاد گزارش نشده است.

این در صورتی است که سقف های شیروانی یک طرفه عموما برای مناطقی که باد در آن با شدت ادامه دارد اصلا توصیه نمی شود. نصب این محصول در محل بسیار آسان است و در تولید خود از مصالح نه چندان زیادی بهره می برند. در تولید سقف های شیروانی یک طرفه اگر شیب زیاد باشد طبیعی است که باران و برف خیلی کمتری بر روی آن قرار خواهد گرفت و این هم به عنوان یکی دیگر از مزیت های استفاده از سقف های شیروانی یک طرفه محسوب می شود.

سقف شیروانی یک طرفه

کاربرد سقف شیروانی یک طرفه

اگر زیبایی هم چیزی است که نمی توانید از آن به سادگی بگذرید ما به شما توصیه می کنیم که از سقف های شیروانی یک طرفه بهره ببرید، زیرا این سقف ها طوری طراحی شده اند که جلوه بی نظیری به محیط می بخشند.

در صورتیکه شما شیفته معماری های قدیمی تر هستید این سقف ها می توانند حس گذشته را برای تان به ارمغان بیاورند.

این حرف مسئله را نیز بهتر است درک کنید که شما می توانید از سقف های شیروانی یک طرفه در قسمت های گوناگون خانه خود استفاده کنید.

برای مثال بخش گاراژ منزل می تواند سقف موردنیاز خود را داشته باشد. برای نصب و اجرای سقف شیروانی در ابتدا ارزیابی اندازه و همچنین علامت گذاری های واضح می تواند کارساز به نظر برسد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *