پوشش بام تخت جمشید

موارد مهم قبل از ساخت سقف

همانطور که در مقاله نکات مهم قبل از ساخت سقف شیبدار بیان کردیم، انتخاب نوع و شکل سقف اهمیت زیادی دارد. همچنین انواع مختلفی از سقف شیبدار را نیز بررسی کردیم. در این مطلب قصد داریم در تکمیل موارد قبلی ایده های متنوع تری را ارائه دهیم.


 

سقف انبار  (gambrel)

Gambrel یا سقف انبار، از لحاظ معنایی که دارای دو شیب متفاوت است و شباهت زیادی به سقف مانسارد یا چهار بر دارد.  تفاوت این دو در این است که سقف انبار فقط دو طرف دارد، در حالی که mansard چهار طرف دارد.

مشابه مانسارد ضلع پایین سقف انباری تقریباً شیب تندی دارد، در حالی که شیب بالایی آن بسیار کمتر است.

این نوع سقف شیبدار فقط در بالای انبارها، خانه های کشاورزی و کابین های چوبی دیده نمی شوند. این سقف در خانه های ویلایی نیز به کار می روند.

 جوانب مثبت سقف انباری

معماری این سقف به گونه ای است که فضای اضافی در زیر آن ایجاد شده و ساکنین می توانند از آن بهره ببرند.

آنجا که ساخت این سقف بسیار ساده است و مواد کمتری احتیاج دارد ، این امر به پایین نگه داشتن هزینه سقف کمک می کند.

سقف های گمبرل نیز ایده خوبی برای سوله های فضای باز و ساختمانهای ذخیره سازی است.  شکل آنها می تواند فضای ذخیره سازی بیشتری را بدون اشغال فضای بیشتر فراهم کند.

 موارد منفی سقف شیبدار انباری

این سقف برای مناطق شدید بادی یا مناطقی که بارش برف قابل توجهی دارند توصیه نمی شود.

در ساخت این نوع سقف باید مهارت زیادی به کار گرفته شده و به طور منظم نگهداری شوند.  بهتر است هر ساله از سقف بازدید شود تا خسارات ناشی از طوفان، بارندگی شدید یا برف بررسی شود.

نگهداری از سقف شیبدار پی وی سی

مواد پیشنهادی

مواد مورد استفاده برای سقف گمبرل به سبک خانه بستگی خواهد داشت.  شینگل آسفالتی، شینگل چوب یا تخته سنگ بسیار استفاده می شود.  با این حال، استفاده از فلز میزان نگهداری مورد نیاز را تا حد زیادی کاهش می دهد.

 

سقف تخت

همانطور که از نام آن مشخص است، به نظر می رسد سقف های تخت کاملاً مسطح هستند.  با این حال آنها دارای یک شیب کوچک هستند تا امکان تخلیه آب را فراهم کنند.

از این سقف ها به طور کلی در ساختمان های صنعتی یا تجاری استفاده می شود.  اما آنها می توانند بر روی خانه های مسکونی در مناطق کم باران نیز نصب شوند.

 جوانب مثبت سقف تخت

ایجاد فضای اضافی در پشت بام برای پاسیو، باغ و یا برای اتاق پنت هاوس.  واحدهای گرمایش و سرمایش را می توان روی سقف های مسطح نیز قرار داد و آنها را از دید دور نگه داشت. این امر خصوصاً در طراحی سقف تجاری معمول است.

این طرح همچنین برای نصب پانل های خورشیدی PV برای صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی مناسب است.

ساخت سقف های تخت از سقف های شیب دار آسان تر است و به مصالح ساختمانی کمتری نیاز دارد و هزینه ها را پایین می آورد.

 نکات منفی سقف تخت

سطح پایین باعث می شود سقف های مسطح بیشتر در معرض نشت آب قرار بگیرند. استفاده از آنها در مناطق با بارنگی زیاد و برف توصیه نمی شود.

اگرچه هزینه های اولیه ساخت سقف مسطح از سقف شیبدار کم هزینه تر است، اما به دلیل نگهداری و تعمیرات مداوم و تعمیرات سقف و هزینه های تعویض، سقف های تخت گاهی اوقات در طولانی مدت می توانند گران تر باشند.

شینگل چوبی

 سقف شیبدار جاری یا اسکیلیون (skillion)

اسکیلیون  یک نوع سقف شیبدار است که به عنوان سقف ریخته شده یا تکیه گاه نیز یاد می شود.  این یک سقف منفرد و شیب دار معمولاً به دیواره بلندتری متصل می شود و می توان آن را نیمی از یک سقف شیب دار یا یک سقف مسطح با زاویه بیشتر دانست.

سقف های اسکیلیون بیشتر برای مصارف خانگی ، سوله ها و ایوان ها استفاده می شود.  آنها همچنین در معماری خانه های سبک مدرن نیزاستفاده می شوند.

 جوانب مثبت سقف جاری:

در این نوع سقف از مصالح ساختمانی بسیار کمتری نسبت به انواع دیگر سقف استفاده می کنند.  شیب تند آنها باعث می شود که برف و آب به راحتی پایین بریزد که این امر برای مناطق بارانی و برفی بسیار عالی است.

جوانب منفی:

خانه هایی که فقط از سقف اسکیلیون استفاده می کنند ، می توانند در مناطق بادی شدید دچار مشکل شوند.

در متن بالا نمونه ها و ایده های متنوع از انواع سقف و مزایا و معایب آنرا مطالعه نمودید. با بهره گیری از مطالب بالا می توانید بهترین انتخاب را با توجه نوع آب و هوا خود داشته باشید.

شرکت پوشش بام تخت جمشید با بیش از چهل سال تجربه در طراحی و پیاده سازی انواع سقف و پوشش سقف شیبدار می تواند در تصمیم گیری های شما بهترین مشاور و همراه باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر از انواع پوشش سقف شیبدار نظیر شینگل، تک تایل، آندوویلا، تاپ تایل و اکروتایل و سایر پوشش های بام و یا تخته_اواس بی و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد سقف شیبدار و دریافت مشاوره رایگان، با متخصصین شرکت پوشش بام تخت جمشید از طریق شماره تلفن 02644201191-3  ، شماره مستقیم و همراه بخش فروش: 09391790195 و یا شماره همراه مدیریت: 09121790195 آقای عطااللهی تماس حاصل فرمایید. برای دسترسی به پروژه ها و اخبار شرکت پوشش بام تخت جمشید از طریق این لینک عضو کانال تلگرام شرکت پوشش بام تخت جمشید و یا اینستاگرام پوشش بام تخت جمشید  و در صورت نیاز به ایمیل درخواست خود را به ارسال نمایید. info@poosheshbtj.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سوالات خود را مطرح کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید